Exguvernér Virginie jde na dva roky do vězení. Za korupci

- Aktuality autor: var

Soud ve Spojených státech poslal někdejšího guvernéra Virginie Boba McDonnella na dva roky do vězení za korupci. McDonnell, kterému původně hrozilo až třináct let, byl považován za hvězdu Republikánské strany a v minulosti se o něm spekulovalo jako o možném kandidátovi na amerického viceprezidenta.

Bývalý guvernér Virginie Bob McDonnell

Bývalý guvernér Virginie Bob McDonnell,zdroj: Profimedia.cz

Loni v září porota McDonnella spolu s jeho manželkou Maureen shledala vinnými z korupce; žena se výši trestu dozví 20. února.

"Připustil jsem, aby se můj život vychýlil z rovnováhy," prohlásil před vynesením rozsudku McDonnell, který je prvním virginským guvernérem odsouzeným za korupci. Dodal, že je "zlomeným a pokořeným" mužem.

McDonnell podle soudu spolu s manželkou zneužívali svého veřejného postavení, když od zámožného rodinného přítele získali výhodné půjčky, nechali si od něj zaplatit svatbu dcery a přijímali luxusní dárky či pozvání na dovolené. Výměnou za peníze a dary v celkové hodnotě přes 165 tisíc dolarů (přes 3,8 milionu korun) propagovali jeho vitaminové doplňky.

Porota uznala McDonnellovu vinu v 11 ze 13 bodů žaloby. Prokuratura pro někdejšího guvernéra žádala nejméně deset let vězení, obhajoba se chtěla trestu vězení vyhnout a navrhovala tříleté veřejné práce.

Do věznice podle rozsudku musí McDonnell nastoupit do 9. února.

Tagy: USA korupce americká politika justice a soudy

Zdroje: ČTK