Evropu zasáhly silné mrazy, teploty klesly pod minus 20 stupňů

- Aktuality autor: Jan Pastor

Řadu míst v Evropě zasáhly tuhé mrazy, v mnoha zemích meteorologové naměřili méně než minus 20 stupňů Celsia. Sousední Polsko dnes hlásí nejchladnější den letošní zimy, nízké teploty panují i na Slovensku. Z Bulharska, Srbska a Itálie bylo hlášeno silné sněžení, na mnoha místech byly naměřeny teplotní rekordy.

Mráz si vyžádal i několik obětí na životě. Důvodem je podle expertů oblast vysokého tlaku nad Sibiří, která má za následek proudění studeného vzduchu z Ruska na západ.

V Polsku dnes meteorologové zaznamenali rekordní mráz minus 27 stupňů Celsia ve vesničce Stuposiany, která leží na jihovýchodě země v pohoří Bieszczady (Bukovské vrchy). Velice chladno bylo i na baltském pobřeží. Podle policie zemřelo na polském území kvůli nízkým teplotám už deset lidí.

Výstraha prvního stupně

Tuhé mrazy panují také na sousedním Slovensku, zejména v regionech na severu a východě země, kde dnes ráno teploměry ukazovaly mezi minus 15 a minus 22 stupni Celsia. Počasí si už i zde vyžádalo první oběť: podle záchranářů dnes podlehl podchlazení muž v Nižné Šuňavě poblíž Popradu, informoval server Topky.sk. Meteorologové kvůli chladnému počasí vydali výstrahu prvního stupně.

Na západě Srbska zemřeli ze soboty na neděli tři lidé a přívaly sněhu zde zasáhly dopravu a přerušily dodávky elektřiny. Devětačtyřicetiletou ženu nalezli mrtvou silničáři, když odklízeli sníh v regionu Valjevo asi 80 kilometrů od metropole Bělehradu. Dva muži přišli o život ve stejném regionu, jeden byl nalezen blízko svého domu, další umrzl ve svém domě. Sněžení již ustalo, přetrvávají však velmi nízké teploty, které ve středním Srbsku klesají až na minus 20 stupňů Celsia.

V Itálii husté sněžení zastavilo dodávky elektřiny pro asi 9000 lidí zejména v Alessandrii a Asti. Vrstvy nového sněhu zkomplikovaly dopravu a italská média hlásila, že školy v Turínu zůstaly zavřené.

Rekordní mrazy

Rekordní mrazy hlásí rovněž bulharská metropole Sofia a dalších 15 bulharských měst. Teploty pohybující se okolo minus 20 stupňů zde zaznamenali naposledy před 50 lety, informovala agentura DPA.

Velmi nízké teploty zaregistrovali meteorologové i v Německu, kde se největší mrazy očekávají od středy. Podle serveru Welt Online se lidé musejí připravit na teploty minus 25 až 30 stupňů.

Podle expertů se však nejedná o ojedinělé teploty. Jak připomíná agentura APA, minulou zimu silně mrzlo zejména v prosinci. S mrazivým počasím počítají meteorologové až do konce týdne.

Tagy: počasí mrazy

Zdroje: ČTK