Evropské akcie zpevňují, trh doufá, že se eurozóna dohodne na řešení krize

- Aktuality autor: red

Akcie na burzách v západní Evropě zahájily dnešní obchodování růstem, za kterým jsou především naděje investorů, že eurozóna se bude schopna dohodnout na způsobu, jak vyřešit svou dluhovou krizi. Jasněji by v této otázce mohlo být na nedělním summitu Evropské unie, nicméně Francie a Německo daly najevo, že rozhodnutí padne až na další schůzce, která má být ve středu.

Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po zahájení vykazoval růst o půl procenta na 959,3 bodu. Smazal tak část čtvrteční ztráty, která činila 1,4 procenta a za kterou kvůli rozporuplným zprávám stály obavy, zda nedělní summit vůbec přinese nějaký pokrok.

"Pozitivní reakce z trhu je výsledkem nadějí, že se na těch schůzkách něco dohodne. Pokud se ale brzy nic nevyřeší, bude zase rychle klesat," poznamenal makléř Manoj Ladwa ze společnosti ETX Capital. Většina obchodů, které se teď na trzích odehrávají, mají podle něj pouze krátkodobou povahu a jsou za nimi především spekulanti.

Vzhůru zamířily akcie bank, jejichž souhrnný index Stoxx Europe 600 Banks přidával 1,4 procenta. Pokud bude závěr summitu a následné schůzky mezi Francií a Německem příznivý, pro banky by to mohla být dobrá zpráva. Bude ale ještě záležet na tom, zda banky nebudou čelit tlaku, aby přispěly k pomoci Řecku víc, než se dohodlo v červenci.

Tagy: Euro trh eurozóna akcie

Zdroje: ČTK