Evropské akcie jsou na dvouletém minimu, sráží je dluhová krize

- Aktuality autor: red

Západoevropské akciové trhy dnes přes počáteční oživení klesly třetí den po sobě a jejich hlavní index sestoupil nejníže za déle než dva roky. Trh dál tíží obavy z dluhové krize v eurozóně a z nepříznivého vývoje velkých světových ekonomik.

Index FTSEurofirst 300 v závěru klesl o 0,7 procenta na 903,87 bodu, nejníže od července 2009. Za srpen index odepsal 10,6 procenta a ztráty od začátku září už dosahují šesti procent.

Výnos řeckých dluhopisů stoupl

Akciové trhy sráží od poloviny léta obavy ze zhoršování dluhové krize v eurozóně. Do popředí nyní vystupují pochybnosti o vůli Řecka a Itálie prosadit razantní úsporná opatření a otázky nad ochotou Německa zadluženým zemím dál pomáhat. Kvůli tomu stoupají výnosy dluhopisů nejzadluženějších zemí. Výnos desetiletých řeckých dluhopisů dnes vzrostl na nový rekord kolem 20 procent a pod tlakem jsou od počátku týdne i italské a španělské státní obligace.

Obavy z dluhové krize se opět projevily propadem akcií bank, jejichž index dnes sestoupil o 2,1 procenta. Akcie bank BNP Paribas a Société Générale oslabily o 5-6 procent. 
Vedle potíží v eurozóně má na trh nepříznivý vliv i strach z toho, že se Spojené státy znovu ocitnou v recesi. K tomu se přidává také očekávání citelného zpomalení tempa růstu globální ekonomiky.

Švýcarské akcie rostly

Výrazně dnes rostly naopak švýcarské akcie a jejich index vyskočil o 4,4 procenta. Švýcarská centrální banka se dnes rozhodla intervenovat proti silné domácí měně, která podkopává domácí ekonomiku, a stanovila, že kurz franku vůči euru nesmí být silnější než 1,20 CHF. To prudce oslabilo kurz švýcarského franku, ale výrazně zvedlo akcie firem jako Novartis nebo Zurich Financial Services.

Tagy: dluhopisy krize dluhy akcie

Zdroje: ČTK