Evropská komise zažaluje ČR kvůli pomazánkovému máslu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Evropská komise zažaluje Česko kvůli pomazánkovému máslu. Nelíbí se jí, že název používá pro výrobek, který vlastnosti másla nemá, protože neobsahuje dostatek mléčného tuku.

V unii se označení "máslo" smí používat jen v případě, že výrobek obsahuje více než 80 procent mléčného tuku, což v tomto případě neplatí. Informovala o tom Evropská komise. Spor českých mlékařů usilujících o zachování tradičního názvu výrobku s unijními úředníky trvá již několik let. 

Není to máslo, ale "roztíratelný tuk"

České předpisy dovolují používat označení pomazánkové máslo pro výrobky, které obsahují alespoň 31 procent mléčných tuků. Podle unijních norem by ovšem čeští výrobci měli takové produkty označovat jako "roztíratelný tuk". Brusel může nicméně výrobcům udělit výjimku, ale jen v případě, že jde o tradičný výrobek či o popis některých jeho vlastností.

Češi o výjimku žádali, ale komise žádost zamítla. "Výrobky s obsahem mléčného tuku nižším než 80 procent, a tedy s vyšším obsahem vody než v másle vyrobeném v souladu s právními předpisy EU, soutěží na trhu s tímto výrobkem. Vyšší obsah vody poskytuje výrobci těchto výrobků ekonomické výhody. To vede k nerovné soutěži," uvedla komise. 

Výjimka má platit výlučně pro český trh

Mlékaři zdůrazňují, že výjimka, kterou dlouhodobě požadují, by platila výlučně pro český trh, kde má výrobek více než třicetiletou tradici a těší se velké oblibě spotřebitelů.

Při vývozu produktu za hranice České republiky by byl mléčný výrobek prodáván pod označením, které stanoví unijní legislativa, řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

Mlékaři již také připravili žádost o udělení označení Zaručená tradiční specialita. To je udělováno za účelem propagace tradičních produktů se zvláštní povahou. Argumentují také tím, že například jiný člen EU, Španělsko, získalo v minulosti výjimku pro dva své tradiční výrobky nesoucí v názvu slovo "máslo", které také unijní definici nesplňují. Obsahují výrazně méně tuku, navíc je v nich cukr, uvedl Kopáček. 

Brusel: Označení může mást spotřebitele

Používání označení pomazánkové máslo podle Bruselu může mást spotřebitele v několika členských státech EU. Pojem máslo se totiž ve stejném významu jako v češtině používá také v polštině, slovenštině, slovinštině a bulharštině. 

"V zájmu dodržování právních předpisů EU by Česká republika měla používat vhodné označení stanovené v jednotném nařízení o společné organizaci trhů, jako například roztíratelný tuk, nebo by měl obsah tuku být upraven na úroveň másla," doplnila komise.

Podle českých mlékařů se výrobek ze zakysané smetany a sušeného mléka začal poprvé vyrábět v roce 1977 v Liberecké mlékárně. Dodnes se vyrábí pouze v České republice a na Slovensku. Mezi tuzemskými spotřebiteli je pomazánkové máslo oblíbené. Obyvatel ČR v průměru ročně spotřebuje zhruba jeden kilogram této mléčné pomazánky. Největším výrobcem pomazánkového másla je tradičně Choceňská mlékárna.

Tagy: žaloba EU Česko spor máslo EK

Zdroje: ČTK