Evropská komise zahájí přístupová jednání se Srbskem

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Evropská komise doporučila zahájit přístupové rozhovory se Srbskem. Učinila tak poté, co srbská vláda dnes v Bělehradě potvrdila dohodou o urovnání vztahů s Kosovem, kterou v pátek parafovali premiéři obou zemí. Irský ministr zahraničí Eamon Gilmore, jehož země nyní předsedá EU, před pravidelnou ministerskou schůzkou unie v Lucemburku řekl, že šéfové diplomacií unijních zemí o datu zahájení rozhovorů se Srbskem dnes zřejmě ještě nerozhodnou. 

Evropská komise

Evropská komise,zdroj: Archiv

"Komise je názoru, že Srbsko splnilo klíčovou prioritu učinit kroky k viditelnému a dlouhodobému zlepšení vztahů s Kosovem ... Evropská komise proto doporučuje, aby se Srbskem byly zahájeny rozhovory o přistoupení do Evropské unie," uvedla dnešní zpráva o rozhodnutí komise přijatém po dosažení dohody o urovnání vztahů mezi oběma státy. 

Premiéři Srbska a Kosova Ivica Dačić a Hashim Thaçi minulý týden v Bruselu po měsíce trvajících obtížných jednáních parafovali dohodu, která v zásadě potvrzuje autoritu kosovských úřadů na celém území bývalé srbské provincie, ale zároveň poskytuje silné srbské menšině na severu Kosova výraznou autonomii. 

Očekává se, že EK dnes také doporučí zahájit jednání s Kosovem o přidružení. Kosovský parlament dohodu schválil již v neděli večer. 

Budeme o datu rozhovorů se Srbskem diskutovat na základě zprávy Evropské komise, řekl Gilmore před dnešním jednáním ministrů zahraničí EU. "Je ale nepravděpodobné, že dosáhneme rozhodnutí," uvedl. Podobně se vyjádřil i nizozemský ministr zahraničí Frans Timmermans, zatímco šéf německé diplomacie Guido Westerwelle zdůraznil, že je klíčové, aby dohoda byla skutečně naplňována. Švédský ministr zahraničí Carl Bildt řekl, že očekává shodu o datu pro zahájení vstupních rozhovorů se Srbskem v červnu. 

Evropská komise v dnešní doporučující zprávě zdůraznila, že bude nadále monitorovat pokrok Srbska při plnění kritérií členství. Ocenila reformní snahy země v oblasti soudnictví, boje s korupcí a ochrany menšin. Současně zdůraznila, že Srbsko musí v reformních snahách pokračovat, zejména v oblasti soudnictví, které je "ohromnou výzvou".

Tagy: Srbsko Evropská unie Kosovo

Zdroje: ČTK