Evropská komise vyzvala k okamžitému stržení "protiromské" zdi postavené v Košicích

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Evropská komise dnes vyzvala k "bezodkladnému" stržení betonové zdi, která byla postavena v Košicích, aby oddělila místní Romy od ostatních obyvatel. Podle komisařky pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Andruly Vassiliuové se zeď neslučuje s hodnotami, na nichž je vybudována Evropská unie, informovala agentura AFP. 

Romové

Romové,zdroj: Mediafax

"Pevně věřím, že stavba fyzických překážek se rozchází s hodnotami, na nichž je založena naše Evropská unie, zejména s respektem k lidské důstojnosti a k lidským právům, včetně práv osob náležejících k menšinám," napsala komisařka v dopise košickému primátorovi Richardu Rašimu. Obsah listu byl zveřejněn v Bruselu. 

"Úřady v Košicích musejí strhnout tuto zeď bezodkladně," dodala Vassiliuová. 

Komisařka také dodala, že protiromská zeď, která způsobuje "segregaci" části populace je "v rozporu s duchem titulu Evropského hlavního města kultury", který Košice pro letošní rok obdržely. 

Primátor připustil, že zeď byla postavena "nelegálně" a je dílem bývalého starosty městské části, v níž byla postavena. Zeď odděluje košické sídliště Západ od romských ghett ve čtvrtích Luník VIII a Luník IX. 

Server romovia.sme.sk uvedl, že košická protiromská zeď je osmou takovouto stavbou postavenou od roku 2009 v kraji a čtrnáctou v celé zemi. 

Podle sčítání lidu z roku 2011 žije na Slovensku zhruba 5,4 milionu obyvatel a z toho na 106.000 Romů. Etnolog ze Slovenské akademie věd Arne Mann ale tvrdí, že na Slovensku žije odhadem 350.000 Romů. 

Tagy: Slovensko protiromská demonstrace

Zdroje: ČTK