Evropská komise chce reformu Schengenu, koleduje si o spory

- Aktuality autor: red

Evropská komise připravila návrh reformy schengenské dohody o volném pohybu osob, který upravuje podmínky pro obnovování hraničních kontrol, například při masové imigraci. Návrh se podle agentury AFP asi nebude zamlouvat některým členským zemím, protože oproti současné praxi počítá s tím, že o kroku nebude rozhodovat jen samotný stát, ale i komise.

Debatu vyvolal nedávný spor mezi Francií a Itálií ohledně tisíců tuniských imigrantů, kteří přecházeli z italského území na francouzské. Paříž reagovala obnovením pasových kontrol osob na své hranici s Itálií. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová poté slíbila, že připraví návrh reformy. Předložit ho prý hodlá příští týden.

Cílem je větší svoboda

Deklarovaným cílem změn Schengenu, o které se zasazovala hlavně Paříž, bylo podle AFP dát státům větší svobodu pro případné dočasné obnovení hraničních kontrol. A to v případě "silné a nečekané" imigrační vlny či "selhání" některého ze států, které mají za úkol hlídat vnější hranice Evropské unie.

Zatímco nyní o obnovení kontrol rozhoduje stát sám a unii o tom jen informuje, v budoucnu by podle připravovaného návrhu měl stát žádat komisi o souhlas. "Dojde k velkému měření sil (mezi členskými státy)," citovala AFP jistého evropského diplomata.

Schengenský prostor nyní tvoří země EU s výjimkou Kypru, Británie, Irska, Bulharska a Rumunska. Mimo EU jsou do něj zapojeny také Island, Norsko a Švýcarsko. Česko k systému přistoupilo v prosinci 2007.

Tagy: zmeny návrh evropská reforma schengen

Zdroje: ČTK