Evropa vidí v islamistech nebezpečí. Zvažuje cenzuru jejich webů a propagandy

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Dnes se do Lucemburku sjeli ministři spravedlnosti a vnitra zemí Evropské unie, aby probrali návrhy na cenzurování islamistických webů a na ustavení expertní skupiny, která má čelit islamistické propagandě. Účelem opatření má být to, aby radikální muslimové nejezdili bojovat do Sýrie a pak se nevraceli do Evropy páchat teroristické útoky.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Zasedání, jehož se za Českou republiku zúčastnila ministryně spravedlnosti Helena Válková, se konalo nedlouho po střelbě v bruselském židovském muzeu, kde předminulý víkend zahynuli čtyři lidé. Ve francouzském Marseille byl minulý víkend zatčen podezřelý islamista, jenž podle úřadů byl v Sýrii. 

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve a jeho belgická kolegyně Joëlle Milquetová dnes ve společném prohlášení uvedli, že nová opatření, včetně expertní skupiny navržené Británií, mají "širokou podporu". 

Ministři oznámili, že se během tohoto měsíce uskuteční setkání s velkými internetovými operátory v Evropě. Mají tak být prozkoumány "možnosti, jak z internetu okamžitě odstranit stránky a poselství, která zasévají nenávist a podněcují k násilnému radikalismu a terorismu". 

Rozhodnutí, zda budou daná opatření přijata, má padnout na červencové ministerské schůzce v Miláně. 

Ministři dnes rovněž schválili prohlášení, podle něhož by se členské státy EU měly pokusit posílit své schopnosti ve sdílení informací o osobách, které se vydaly do Sýrie, aby se připojily ke svaté válce (džihádu), nebo se tam chystají. 

Země EU by podle ministrů zejména měly posílit kontroly na hranicích a vlády by měly sdílet více informací o pasažérech letadel. To by mělo zvýšit šance, že budou identifikování islamisté, kteří se vrací ze Sýrie. 

Tagy: Evropa islamisté propaganda

Zdroje: ČTK