Evropa protestuje proti Berlusconiho návratu, ten se vykrucuje

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se dnes ohradil proti kritice několika evropských politiků ohledně jeho obnovených ambicí vést pravici do nových voleb. Podle něj jde o neopodstatněné reakce, které jsou urážlivé pro italský lid. 

Berlusconi, který se označil za přesvědčeného stoupence jednotné Evropy, také dodal, že kritika jeho kandidatury jsou fakticky další spekulativní manévry namířené proti Itálii. 

Mezinárodní trhy reagovaly s velkým znepokojením na současnou politickou krizi v Itálii, kterou Berlusconiho strana strana Lid svobody (PDL) vyvolala v minulém týdnu bojkotem hlasování o důvěře vládě premiéra Maria Montiho. 

Premiér odstoupí hned po schválení rozpočtu

Ten o víkendu reagoval prohlášením, že hodlá odstoupit, jakmile parlament schválí rozpočet na příští rok. Dnes u příležitosti předávání Nobelovy ceny za mír nejvyšším zástupcům Evropské unie v Oslu mírnil dopady tohoto oznámení sdělením, že Itálii kvůli tomu v žádném případě nehrozí žádné bezvládí. Zatím přitom odmítl reagovat na množící se spekulace, že by vstoupil do politického boje a zapojil se do úsilí o vydobytí dalšího vládního mandátu v předčasných parlamentních volbách, které se budou konat patrně v únoru. 

Obavy o další vývoj v Itálii, která je klíčovou zemí z hlediska dluhové krize v eurozóně, a také ve Španělsku, jež může být brzy také ve velkých potížích, se dnes poněkud zmírnily. Výnosy italských a španělských dluhopisů dnes dopoledne opět zamířily vzhůru. 

Napětí kolem dalšího vývoje v eurozóně se dnes v Oslu pokusil zmírnit také francouzský prezident François Hollande, který poměrně hodně optimisticky prohlásil, že tento region "má krizi za sebou".

Tagy: EU odpor Itálie kandidatura silvio berlusconi

Zdroje: ČTK