Evropa kvůli sopce Grímsvötn ruší lety, tisíce cestujících uvízly na letištích

- Aktuality autor: red

První evropské země mimo Island dnes musely omezit letový provoz kvůli aktivitě islandské ledovcové sopky Grímsvötn, která vypouští do atmosféry obrovské množství prachu a popela.

Nejvíce postiženo je zatím Skotsko na severu Británie, dále Irsko a některé spoje zrušily i Dánsko a Norsko. Naproti tomu sám Island mohl kvůli příznivým větrům lety obnovit, včetně hlavního letiště Keflavík.

Grímsvötn chrlí čtvrtý den velké množství popela. Příznivé větry však ženou mrak pryč, ve vyšších vrstvách na severovýchod a v nižších na jih, takže hlavní islandská letiště obnovila v noci na dnešek provoz, včetně nejvýznamnějšího letiště Keflavík poblíž hlavního města Reykjavíku. Zrušeno bylo jen několik letů do Británie, protože by vedly přes mrak popílku.

Někteří odborníci tvrdí, že aktivita Grímsvötnu už mírně polevuje, i když vizuálně není oproti předchozím dnům zřetelný rozdíl. Opírají se však o výsledky radarového sledování sopečného chocholu, který prý už není tak vysoký jako v sobotu, kdy dosahoval 10 až 15 kilometrů. V současnosti je to prý už jen pět až sedm kilometrů. Během dne by k němu mělo být vysláno výzkumné letadloke změření hustoty a složení popílkového mraku.

Lety na vlastní riziko

Ve Skotsku dnes kvůli přerušené letecké dopravě uvízly tisíce cestujících. Lety kvůli popílku zastavily významné společnosti jako British Airways, KLM, Aer Lingus nebo Easyjet. Britský úřad řízení letového provozu časně ráno oznámil, že popílkový mrak by měl nad Skotskem přecházet od 8:00 SELČ do 14:00 SELČ. Letiště Glasgow a Edinburg zastavila provoz již v noci, letiště Aberdeen a Inverness časně ráno. Mimo Skotsko ale zatím všechna ostatní letiště ve Velké Británii fungují normálně. British Airways oznámily, že ruší všechny spoje do Skotska až do středy 15:00 SELČ.

Nízkonákladová společnost Ryanair naproti tomu protestovala proti rozhodnutí irských orgánů zrušit lety do Skotska a označila je jako předčasné. Společnosti se mohou snažit lety v takovém případě uskutečnit na vlastní riziko, musí ale regulačním orgánům předložit "bezpečnostní plány", které je buď schválí, nebo zamítnou.

Odborníci se stále ještě domnívají, že Grímsvötn nezpůsobí takové problémy v letecké dopravě jako loni sopka Eyjafjallajökul. Už jen proto, že složení popela je v současnosti jiné, částečky jsou hrubší a rychleji sedají k zemi.

Tagy: Evropa Island sopka

Zdroje: ČTK