Evropa blokuje smrtící směs. USA musí tresty smrti posouvat

- Aktuality autor: Michal Polák

V Oklahoma odložili dvě popravy plánované na tento měsíc. Státní úřady přiznaly, že si nedokázaly opatřit chemickou látku užívanou ve smrtících injekcích. Diskuze kolem smrtích injekcí probíhá intenzivně od ledna tohoto roku, kdy se začala použávat nová smrtící směs, která údajně před smrtí působí velké bolesti. 

Obhájci odsouzených Claytona Locketta, který měl být popraven ve čtvrtek, a Charlese Warnera, jehož poprava byla plánována na 27. března, požádali, aby byl výkon trestu odložen z důvodu nejasností ohledně smrtící látky. Odvolací soud žádosti vyhověl a přesunul popravy o měsíc. První z odsouzených má být popraven 22. dubna, druhý o týden později. 

V USA se začátkem roku začal využívat nový barbiturát. Prvním popraveným odsouzencem novou látkou byl 9. ledna Michael Lee Wilson. "Cítím, jak celé mé tělo hoří," řekl tehdy podle mluvčího Massieho po zavedení do žíly látky, která se obvykle používá pro usmrcení zvířat.

Ve věznici o dva týdny později tímto novým způsobem skončil také život dvaapadesátiletého Kennetha Hogana. "Cítím v ústech nějakou chemickou chuť. Odcházím, odcházím," řekl Hogan podle mluvčího místní vězeňské správy Jerryho Massieho krátce před smrtí. 

 

Řada amerických států včetně Oklahomy se potýká s nedostatkem dodavatelů kvůli neochotě farmaceutických společností, především z Evropy, poskytovat farmaka k výkonu trestu smrti. Kvůli tomu se i další americké státy obrátily na nové místní výrobce, jejichž výrobky nejsou úředně schválené federálními lékařskými úřady.

Tagy: soud USA poprava Oklahoma smrtící injekce

Zdroje: ČTK