Evakuována je část Zbraslavi a Modřan, Smíchovští zůstávají doma

- Aktuality autor: Michal Polák

Radnice Prahy 12 v noci na dnešek začala evakuovat obyvatele v okolí Obchodního náměstí v Modřanech. Kolik lidí bude přesně evakuováno, zatím není jasné, řada lidí totiž opustila své domovy již v průběhu nedělního večera, řekl tajemník úřadu městské části Praha 12 Martin Roth. Již předtím začala evakuace obyvatel Zbraslavi. Radnice tu bojuje s nefunkčními protipovodňovými opatřeními. Pokud zábrany nevydrží, domovy bude muset opustit až 250 obyvatel Zbraslavi. 

Rozvodněná Vltava na Zbraslavi

Rozvodněná Vltava na Zbraslavi,zdroj: Twitter

"Voda se tady valí z kanalizace. Zatím víme, kolik lidí máme v evakuačním centru, těch je zhruba 50, kolik lidí bude celkem evakuováno, v tuto chvíli nelze říct. Policisté nyní projíždějí ulice a kontrolují domy," řekl zhruba ve 3:50 Roth. Evakuaci obyvatel z dalších míst zatím radnice nechystá. 

Přibližně v 1:30 ráno začala v Praze-Zbraslavi evakuace městské části od okolí ulic Spojařů a U loděnice směrem k mostu Závodu míru. Dnes to řekl starosta Zbraslavi Aleš Háněl. Voda se podle něj za zábrany dostává kanalizací. 

"Bojujeme s nefunkčními ventily, vozíme sem tedy všechna čerpadla a snažíme se, aby velká voda měla co nejmenší dopad," řekl Háněl. 

Asi 30 lidí se přestěhovalo do evakuačního centra

Do školní tělocvičny, kde radnice zřídila evakuační centrum, se uchýlilo 30 lidí. "Další odjeli po vlastní ose," řekl Háněl s tím, že pokud by Zbraslavští velké vodě neodolali, své domovy by muselo opustit až 250 lidí. Vltava má kulminovat v 7:00, kdy by mělo městem protékat 2800 metrů krychlových vody za vteřinu. "Mám informaci, že poté bude upouštěna voda z přehrady Orlík, takže to ještě trochu stoupne, po sedmé se tak začne 'lámat chleba'," řekl Háněl. 

Voda se podle něj kanalizací dostala za postavené protipovodňové bariéry. Zaplavování "naštěstí" zřejmě bude proto postupovat pomalu. "Nikdo neví, jak rychle bude voda trubkami proudit," poznamenal starosta. 

Smíchov zatím čeká

Jedna z obyvatelek Zbraslavi v ČT řekla, že město začalo stavět protipovodňové zábrany pozdě. Vedení krizového štábu to popírá, s výstavbou je prý naopak v předstihu před vodou. 

Už dříve byly evakuovány Lahovice, Lahovičky a Závist, které pod Zbraslav administrativně spadají. Ty protipovodňové zábrany nechránily. 

Evakuace se zatím vyhnula Praze 5. Obyvatele Smíchova bude radnice evakuovat až při průtoku 3000 m3/s. "Vyzýváme občany k zachování připravenosti k případné evakuaci, nicméně podle prognózy meteorologů a informací z protipovodňového štábu by k evakuaci nemuselo dojít. Záleží ale samozřejmě na konkrétní úrovni průtoku vodních toků," sdělil starosta Prahy 5 Miroslav Zelený (ÚNP).

Tagy: Vltava povodně Smíchov Modřany Zbraslav

Zdroje: ČTK