Evakuace chilských horníků pokračuje, zachráněna je polovina

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Už 17 horníků - tedy víc než polovina z 33 zavalených 5. srpna v dole v severním Chile - bylo ve středu vytaženo na povrch při záchranné operaci, která budí obdiv a obrovský zájem celého světa.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

VIDEO 1

VIDEO 2

Sedmnáctý zachráněný byl vyproštěn necelých čtrnáct hodin po prvním. Finále mnohatýdenních záchranných prací zatím pokračuje svižným tempem a chilský prezident Sebastián Piňera řekl, že by mohlo skončit ještě ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ).

V hloubce 622 metrů v dole na zlato a měď ještě čeká 16 horníků a pět záchranářů, kteří k nim byli spuštěni a kteří evakuaci řídí. 

Chilský ministr zdravotnictví Jaime Maňalich po lékařském vyšetření prvních osmi zachráněných řekl, že všichni jsou v dobré kondici a nepotřebují žádnou speciální léčbu. 

Rychlost záchranné klece 3 km/h

Záchranné pouzdro funguje bez problémů, jediným zdržením byla podle ministra plánovaná pětatřicetiminutová přestávka na údržbu kladkového kola, přes které vede lano k záchranné kleci. 

Pouzdro Fénix 2, nazvané podle mytického ptáka, který povstal z popela, se pohybuje rychlostí zhruba tři kilometry za hodinu. V případě potřeby ovšem může zrychlit až na deset kilometrů za hodinu. 

První zachráněný horník Florencio Ávalos se dostal na povrch ve středu v 05:00 SELČ. Po výstupu nejprve objal svou manželku a sedmiletého syna Bairona, který se neubránil slzám. Uvítání se mu dostalo i od prezidenta Piňery. 

Zachráněni už jsou nejstarší a nejmladší člen skupiny

O zhruba hodinu později se na povrch dostal druhý z havířů, "mluvčí" skupiny, čtyřicetiletý Mario Sepúlveda. Záchranářům předal jako suvenýr kusy skály z jejich podzemního "vězení". 

Jako pátý se čerstvého vzduchu po dvou měsících v dole nadechl nejmladší člen skupiny, devatenáctiletý Jimmy Sánchez, jako devátý i nejstarší muž týmu třiašedesátiletý Mario Gómez. 

Prezident: Tato země je schopna velkých věcí

Prezident Piňera neskrýval dojetí. "Tato země je schopna velkých věcí," prohlásil, když se z dolu dostal Ávalos. "Dali jsme slib, že se nikdy nevzdáme, a dodrželi jsme ho," řekl dále a dodal: "Nebude to za námi, dokud nebude venku všech 33 (mužů)." 

Cesta evakuační klece do hloubky více než 600 metrů trvá asi 15 minut, přibližně stejně času zabere i stoupání na povrch. Další čas si vyžádá kontrola záchranného pouzdra před každou cestou. 

Prezident řekl, že se teď postupuje tempem jeden zachráněný za 40 minut, "takže (...) je možné, že záchranná akce skončí dnes" (místního času). 

Jediného Bolivijce přijel pozdravit Evo Morales

Horníci jsou rozděleni do tří skupin. Nejprve na povrch zamířili ti nejobratnější, Ávalos byl vybrán k výstupu jako první i z toho důvodu, že je podle lékařů v nejlepším zdravotním stavu. Následují je lidé se zdravotními problémy a nakonec psychicky nejodolnější jedinci. 

K dolu přijel bolivijský prezident Evo Morales, aby pozdravil svého krajana Carlose Mamaniho - jediného cizince mezi zasypanými. Morales chilské televizi řekl, že "neví, jak Chile splatit tento dluh". Třiadvacetiletý Mamani byl z dolu vytažen jako čtvrtý. 

Přestože se počet zachráněných už přehoupl přes polovinu, nebyl zatím v okolí dolu stržen ani jeden ze stanů, které tam postavily rodiny zavalených a čekaly tam na záchrannou operaci. Všichni tam chtějí zůstat, dokud nebude na povrchu poslední ze zasypaných. 

Lidé v ulicích slaví jako po fotbalovém zápase

V celém Chile, kterému dala záchranná akce zapomenout na únorové katastrofální zemětřesení, panuje nadšení. V hlavním městě Santiagu propukl po vytažení prvního horníka koncert automobilových klaksonů, lidé skandovali "válečný" pokřik normálně slýchaný na stadionech "Chi! Chi! Chi! Le! Le! Le!" V městě Copiapó, které je dolu nejblíž, zrušil starosta vyučování ve školách, aby se děti mohly spolu s rodiči dívat na záchrannou operaci v televizi. 

Projevy radosti a naděje, že celá akce skončí úspěšně, se ozývají z celého světa. Ve středu se tak vyslovili mimo jiné papež Benedikt XVI. a španělský král Juan Carlos. Za úspěch akce se modlil také americký prezident Barack Obama.

Kolem dolu se tísní skoro 2000 novinářů z celého světa, mnoho televizí, včetně například íránské, vysílalo první hodiny záchranné operace v přímém přenosu. 

Horníci jsou už teď zahrnováni nabídkami na knižní a filmové zpracování jejich příběhu i nabídkami zaměstnání. Příbuzná jednoho ze zachráněných, Víctora Zamory, podle listu El Mercurio na otázku, zda se Víctor vrátí k horničině, řekla: "Jak je pitomý, je schopný to udělat." Horníci strávili pod závalem 700 tisíc tun skály 69 dnů. To je nejdelší doba, po kterou lidé přežili uvězněni pod povrchem.

Tagy: evakuace horníci Chile

Zdroje: ČTK