Eurozóna schválila 85 miliard eur pro Irsko, pomůžou ale i Češi

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Státy eurozóny v neděli definitivně schválily finanční pomoc pro Irsko ve výši 85 miliard eur (2,1 bilionu Kč). Řekl to slovenský ministr financí Ivan Mikloš, ale odmítl poskytnout bližší podrobnosti. Na pomoci se nakonec bude částečně podílet i Česko.

Česká republika se zaručí za celkem 6,7 miliardy korun, které Irům na tři roky půjčí Evropská komise. Řekl to náměstek ministra financí Tomáš Zídek. V případě, že by Irsko peníze nesplatilo, Česko by celou částku muselo zaplatit do rozpočtu EU.

Peníze, které EK Irsku půjčí, pochází z mechanismu zvaného ESFM. Jeho prostřednictvím může komise na trhu získat až 60 miliard eur, za něž ručí všechny členské státy Evropské unie. ESFM se přitom na pomoci Irsku, která dosáhne 85 miliard eur, bude podílet ze zhruba jedné třetiny. 

Vláda ani parlament nic schvalovat nemusejí

"Česká republika ručí nesplacenou rezervou do evropského rozpočtu a ta výše je odhadována na 6,7 miliardy korun. To znamená, že kdyby do doby ukončení pomoci Irsko nesplatilo to, co mu evropský rozpočet v rámci toho nástroje půjčí, tak by Česká republika musela uhradit do evropského rozpočtu více než dnes o 6,7 miliardy korun," uvedl Zídek. 

Záruku Irsku nejspíš již nebude muset schvalovat ani vláda a ani parlament. Celý mechanismus totiž již schválila předchozí vláda premiéra Jana Fischera. Česko navíc podle Zídka nemá s pomocí Irsku žádný problém.

Přímá pomoc od Británie, Dánska a Švédska

Podle dostupných informací se přímou finanční pomocí - kromě zemí platících jednotnou měnou - budou na záchraně Irska podílet Velká Británie, Švédsko a Dánsko.

Z celkem 85 miliard eur pomoci by 67,5 miliardy eur mělo připadat na záchranný fond eurozóny, Evropskou komisi, Mezinárodní měnový fond a tři země mimo eurozónu.

Celkem 17,5 miliardy eur by mělo poskytnout samotné Irsko, přičemž půjde o peníze na sanaci problémových bank. Eurozóna očekává, že Irové peníze vrátí během následujících tří let.

Tagy: Evropa EU eurozóna Irsko

Zdroje: ČTK