Eurozóna kývla na další pomoc Řecku. Dostane 86 miliard eur

- Aktuality autor: roj

Ministři eurozóny se na v pátek večer po šestihodinovém jednání shodili na podmínkách třetího záchranného programu pro zadlužené Řecko. Posvětit ho sice ještě musí několik národních parlamentů, to by však měla být spíše formalita. Dohodu obsahující množství úsporných reforem již ten den ráno schválil řecký parlament. 

Eurozóna schválila třetí záchranný balíček pro Řecko. Stihla to jen tak tak včas. Na snímku řecký premiér Alexis Tripras

Eurozóna schválila třetí záchranný balíček pro Řecko. Stihla to jen tak tak včas. Na snímku řecký premiér Alexis Tripras,zdroj: Profimedia.cz

Jde už o třetí záchranný program, měl by být ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Pro jeho schválení byla nutná podpora ministrů financí všech 19 zemí sdílejících euro.

Ministři po šesti hodinách jednání schválili dohodu, kterou předtím vyjednali experti. Dohoda předpokládá, že nové úvěry budou zadluženému Řecku poskytnuty za podmínky dalekosáhlých reforem a úspor. Týká se to například zvyšování daní nebo změn důchodového systému.

Dohodu nyní musí posvětit ještě několik národních parlamentů v EU. Nejostřejší debata se očekává v Německu, kde by poslanci mohli záležitost projednat v úterý. Odmítnutí ve Spolkovém sněmu je však podle agentury DPA považováno za krajně nepravděpodobné.

Podle AFP bude v první tranši Řecku posláno 26 miliard eur. Atény přitom část peněz potřebují už příští týden ve čtvrtek, kdy musí splatit další půjčku Evropské centrální bance (ECB). Splátka činí včetně úroků 3,4 miliardy eur. Podle AFP nebude nutné Aténám kvůli ní poskytnout zvláštní překlenovací úvěr.

Přislíbených 86 miliard eur Řecko postupně dostane během následujících tří let.

Podle DPA dnes ministři ještě jednali o několika sporných bodech. Šlo především o roli MMF, který se zatím k třetímu záchrannému programu připojit nehodlá.

Šéfka MMF: "Řecký dluh je neudržitelný"

Euroskupina dnes ale uvedla, že považuje zapojení MMF do programu za nezbytný krok. Přivítala rovněž záměr vedení fondu doporučit výkonné radě MMF, aby další finanční podporu Řecka zvážila, jakmile budou dokončeny podrobnosti řeckých reforem a dosaženo dohody zajišťující udržitelnost řecké dluhu.

Šéf euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem řekl, že země používající euro předpokládají na podzim příslušné rozhovory s MMF.

Lagardeová ale Evropu znovu vyzvala k "výraznému" ulehčení řeckého dluhu. Pro střednědobou a dlouhodobou udržitelnost řeckého dluhu je podle ní zásadní, aby evropští partneři Řecka učinili více konkrétních závazků ohledně takovéhoto ulehčení.

Dnešní závěry euroskupiny jsou podle Lagardeové velmi důležitým krokem vpřed. Povzbuzující je podle ní také zjevné odhodlání Řeckaprovádět reformy.

Nejmenovaný řecký představitel, na kterého se odvolává agentura Reuters, dnes prohlásil, že eurozóna je připravena podniknout kroky k zajištění udržitelnosti řeckého dluhu včetně prodloužení lhůt splátek. Tím prý bude do záchranného programu zapojen i MMF.

Tagy: eurozóna Řecko zahraničí MMF řecký dluh

Zdroje: ČTK