Euroskupina řeší budoucí osud Řecka. Německo začíná couvat

- Magazín autor: František Strnad

Brusel v pátek začal jednat o eurozóně. Německo se navenek profiluje jako neústupný hráč. V kuloárech se však začíná mluvit o tom, že bez kompromisů se schůzka euroskupiny neobejde. Němci by navíc odchod Řecka z eurozóny bolel nejvíc.

Brusel v pátek 20. února čeká klíčové jednání o eurozóně. Řekové mají v unii stoupence i odpůrce

Brusel v pátek 20. února čeká klíčové jednání o eurozóně. Řekové mají v unii stoupence i odpůrce,zdroj: Profimedia.cz

Pokladník Evropské unie, Německo, začíná s Řeckem vyjednávat smířlivějším tónem. Bylo tomu tak alespoň v posledních hodinách před pátečním klíčovým zasedáním ministrů financí eurozóny. Žádná ze stran nechce uvíznout na mrtvém bodě.

Oči celého finančního světa jsou upřeny na Brusel. Řecký interní zdroj uvedl, že klíčová dohoda mezi Řeckem a jeho věřiteli je na spadnutí. Němci soudí, že Řekové vyslali svým posledním návrhem "dobrý signál", i když to prý stále nestačí.

Řecko učinilo značné kompromisy a nyní se čeká na flexibilitu ze strany eurozóny. "Přistoupili jsme na čtyři pětiny sporných bodů, s poslední pětinou jsou na řadě oni, " uvedl zdroj blízký řecké vládě, který si nepřál být jmenován. Naznačil ale, že Řekové se nenechají zatlačit do kouta.

Jednou pro a jednou proti

Souhlasí i německá strana. Mluvčí kancléřky Angely Merkelové Christiane Wirtzová uvedla, že poslední řecká žádost o prodloužení půjček je dobrý signál, na kterém mohou stát budoucí vyjednávání. Naopak spolkový ministr financí Wolfgang Schaeuble návrh svého řeckého protějška Janise Varufakise vytrvale odmítá.

"Dopis od řeckého ministra financí dává jasně najevo, že Řecko má nadále zájem o podporu ze strany Evropské unie," řekla Wirtzová

Například ministr financí Malty Edward Scicluna se ale vůči Řecku poměrně nevybíravě vymezil. Eurozóna se prý odchodu Řecka bránit nebude. "Myslím, že už se dostali do bodu, kdy sdělí Řecku: 'Pokud opravdu chcete odejít, odejděte'," prohlásil Scicluna i za své ministerské kolegy.

"A myslím si, že to opravu míní vážně, protože Německo, Nizozemsko a další země budou tvrdé a budou trvat na tom, aby Řecko oplatilo solidaritu, kterou mu projevily členské státy tím, že bude respektovat podmínky," dodal.

Faktem je, že Německo si minimálně navenek udržuje obraz neústupného hráče. "Je zapotřebí významného zlepšení v podstatě toho, o čem se jedná, abychom o tom mohli hlasovat v německém parlamentu, například příští týden," prohlásila Merkelová na páteční tiskové konferenci po schůzce s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Paříži.

Hollande je ve svých slovech mírnější a upozorňuje na fakt, že Evropa musí respektovat výsledek řeckých voleb. "Řecko je v eurozóně a Řecko musí zůstat v eurozóně," řekl Hollande. Mírnější tón volí i představitelé Evropské komise a parlamentu.

Úsporná opatření

Německo vede s řeckou vládou především spory o podobu úsporných opatření, které jsou podmínkou pro finanční pomoc ze strany eurozóny. Finanční plán pomoci Řecku vyprší na konci února. Pokud se Řekové s unií nedohodnou, rychle jim dojdou peníze, což by v praxi odstartovalo opuštění eurozóny. Vystrašení Řekové navíc v nejistotě vybírají peníze z bank ve velkém. Jen za poslední dva dny vybrali přes miliardu eur (27,5 miliardy korun).

Mluvčí řecké vlády Gabriel Sakellaridis oznámil, že země pro nalezení společného řešení už udělala vše. "O podmínkách finančního plánu nediskutujeme," uvedl rázně. "Řecká vláda si tento postoj udrží i přes uzrání podmínek," dodal. Je tedy jasné, že i Řecko ze svých nekompromisních požadavků částečně slevuje.

Alexis Tsipras, který je řeckým premiérem už měsíc, svým voličům slíbil, že s politikou škrtů a privatizací veřejných služeb je konec. Podle Tsiprase úsporná opatření v zemi způsobila humanitární krizi. Ministr financí Varufakis je dokonce přirovnal k mučení.

Spojené státy, které mají hlavní slovo u Mezinárodního měnového fondu, se také přiklánějí ke zmírnění škrtů. Americký ministr financí Jack Lew vyzval Řecko a Německo k nalezení shody. Umírněnější politici se najdou i v německých řadách. Eurokomisař Günther Oettinger uvedl, že věří v řešení. "Myslím, že řešení nalezneme během nadcházejících osmi dní – pokud to bude nutné, uspořádáme další mítingy," řekl eurokomisař pro digitalizaci.

Poslední termín?

Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem prohlásil, že pátek 20. je poslední den, kdy se Řecko může dohodnout. V opačném případě finanční plán 28. února končí. Plán řecké pomoci musí posvětit i národní parlamenty několika členských zemí.

Německo, které Řecku půjčilo 50 miliard eur, by navíc odchodem Řecka z eurozóny utrpělo nejvíc. Berlín sice navenek hraje tvrdou hru, v kuloárech se však mluví o tom, že bez kompromisů to nepůjde. Páteční vyjednávaní se tak mohou značně protáhnout.

Tagy: eurozóna Řecko Evropská unie řecký dluh řecká politika

Zdroje: ČTK,Reuters,Vlastní