Europoslankyně Zuzana Roithová chce kandidovat na post prezidenta

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

AKTUALIZOVÁNO. Europoslankyně za KDU-ČSL a bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová chce kandidovat v přímé volbě prezidenta. Oznámila to dnes novinářům.

Lidovci její kandidaturu podporují, Roithová ale chce získat podpisy 50.000 občanů, kteří ji na prezidentku nominují.

"Cítím se kandidátem všech lidí, včetně členů KDU-ČSL a včetně členů jakýchkoliv jiných skupin v této zemi. Žádné podpoře se nebráním pokud to bude transparentní podpora," řekla Roithová. Heslem kampaně, kterou chce postavit na příspěvcích jednotlivých občanů, je "Člověk".

Lidovecký předseda Pavel Bělobrádek ocenil, že Roithová výzvu ke kandidatuře přijala. KDU-ČSL ji podle něj podporuje a poskytne své zázemí a aparát. Zdůraznil také, že kandidaturu Roithové podpořili některé osobnosti mimo KDU-ČSL. Přestože chce Roithová shánět podpisy občanů pro svou kandidaturu, místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) nevyloučil, že by lidovci mohli shánět i deset senátorů, kteří by Roithovou nominovali.

Roithová v souboji o prezidentský úřad, který příští rok uvolní Václav Klaus, doplnila už známé kandidáty, expremiéry Jana Fischera a Miloše Zemana (SPOZ), předsedu TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Po šéfce Suverenity Janě Bobošíkové je druhou ženou, která na Hrad kandiduje.

"Prezidentská funkce není slučitelná s členstvím v žádné politické straně, ale hlásím se k ideálům křesťanské demokracie," uvedla Roithová. Prezident by podle ní měl hájit lidskou důstojnost všech občanů, odlišovat zdravé vlastenectví od nebezpečného nacionalismu a "vrátit Českou republiku zpátky do centra rozhodování o budoucnosti Evropy".

Roithová for prezident

Možnost kandidatury Roithové naznačovala už lednová ideová konference KDU-ČSL v Praze, při níž část zhruba šesti desítek účastníků místo saka a košile zvolila pro setkání žluté tričko s nápisem Roithová for prezident. Oficiální kandidatura současné europoslankyně však tehdy nezazněla. Lidovci, kteří v minulých volbách do sněmovny ztratili místo v poslaneckých lavicích, nyní budou mít možnost, jak o sobě dát více vědět díky prezidentské kandidátce z vlastních řad.

Roithová dnes novinářům řekla, že nebude od KDU-ČSL přijímat přímo peníze na kampaň. "Nebudu se ale vyhýbat organizační podpoře jednotlivých členů, strana má velkou členskou základnu," řekla. Svou předvolební kampaň prý chce stavět především na prezentaci práce, kterou už odvedla v Evropském parlamentu i ve svých předešlých rolích v české politice a ve zdravotnictví. Dnes zveřejnila i konto, na kterém chce finanční příspěvky od občanů sbírat.

Devětapadesátiletá Roithová se nyní v Evropském parlamentu angažuje mimo jiné v případu vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové. Vystupovala také proti mezinárodní smlouvě proti padělatelství ACTA. Na dnešní tiskové konferenci popřela, že by tyto aktivity už souvisely s kampaní v prezidentské volbě. Smlouvě ACTA i lidským právům se prý v Evropském parlamentu věnuje dlouhodobě.

Před zvolením do Evropského parlamentu zasedala Roithová do července 2004 v Senátu, do něhož byla zvolena v roce 1998 jako bezpartijní. Od roku 1999 je členkou KDU-ČSL. Od ledna 1998 byla půl roku ministryní zdravotnictví ve vládě Josefa Tošovského. Předtím působila jako ředitelka vinohradské nemocnice či pražské Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Tagy: kandidatura Roithová

Zdroje: ČTK