Europoslanec: Příhraniční kontroly jsou podle soudu EU nezákonné

- Aktuality autor: red

Česká republika by se podle europoslance Pavla Poce (ČSSD) mohla ve sporu o příhraniční kontroly na bavorské straně společné hranice opřít o nedávné rozhodnutí Soudního dvora EU v Lucemburku.

Soud na konci června v podobné kauze kontrol ve Francii označil rozšířené kontroly v pohraničí za odporující evropskému právu, sdělil Poc. Kontroly identity v schengenském prostoru podle soudu nesmí být ekvivalentem hraničních kontrol. Podobné kontroly přitom provádí i Německo a česká strana je dlouho kritizuje.

"Tento verdikt ale jasně znamená, že kontrol se, alespoň těch ve stávajícím rozsahu, Německo bude muset vzdát," uvedl Poc, který se opakovaně kvůli kontrolám obrátil na Evropskou komisi.

O případu, na který europoslanec odkazuje, Soudní dvůr EU rozhodoval 22. června. Podle něj policisté z nějakého státu EU, který je částí schengenského prostoru volného pohybu lidí bez hraničních kontrol, mohou kontrolovat identitu lidí v pásmu 20 kilometrů od hranice. Tato pravomoc ale podle tribunálu musí být jasně vymezena tak, aby nešlo o ekvivalent hraničních kontrol.

Problém je pak v tom, že ve Francii platí norma, která dává rozšířené kontrolní práva policistů v příhraničí (identitu lidí jinak samozřejmě mohou kontrolovat kdekoli).

Vlastní případ se týkal dvou alžírských občanů, kteří bez patřičných dokumentů žili ve Francii. Ti byli policisty kontrolováni ve zmiňované zóně u hranice. V pozdějším řízení se obrátili na soud s tím, že to je podle nich v rozporu s právem EU. Francouzský soud se následně obrátil na ten evropský s žádostí o posouzení, zda je daná francouzská norma v souladu s unijním právem.

"Rozsudek Soudního dvoru EU plně potvrzuje mé stanovisko v této věci," uvedl Poc. Verdikt soudu by podle něj mohl urychlit zrušení sporných kontrol na německém území.

Podle Poce je navíc dosavadní tvrzení německých orgánů o prevenci a náhradě za zrušené hraniční kontroly zavádějící. "Mám za to, že právní a policejní systémy v členských zemích EU poskytují dostatečný právní rámec pro postihování přeshraniční trestné činnosti nebo nelegální migraci.

Pokud někdo ukradne ve Weidenu kolo nebo auto, je třeba ho chytit a potrestat stejně jako pedofila v Tachově nebo toho, kdo z auta v Chebu vyhazuje odpadky do příkopu. Zbytečné obtěžování slušných lidí na kterékoli straně kterékoli hranice nic neřeší," uvedl europoslanec Poc.

Proti příhraničním kontrolám v Německu přitom neprotestoval jen Poc, ale oficiálně také Česká republika. Jednání o kontrolách chtělo svolat i přeshraniční sdružení obcí Euroregio Egrensis, ale z německé strany pozvání na jednání nepřijali.

Tagy: soud unie kontroly

Zdroje: ČTK