Europoslanec chce kvůli Benešovým dekretům vyslat do SR komisi

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Europoslanec Zoltán Bagó z maďarského vládního Svazu mladých Maďarů (Fidesz) chce vytvořit komisi, která by se zabývala poválečnými dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše. Chce tak podle agentury MTI učinit poté, co slovenská vláda neodpověděla na příslušnou žádost petičního výboru Evropského parlamentu. Spor se týká výnosů, na jejichž základě přicházeli někdejší českoslovenští Maďaři a Němci o občanství a majetek.

Maďarský europoslanec Zoltán Bagó.

Maďarský europoslanec Zoltán Bagó.,zdroj: snassz.hu

Petiční výbor loni v září otázku dekretů otevřel poté, co si Maďarsko stěžovalo na usnesení slovenského parlamentu z roku 2007 o neměnnosti dekretů. Slovenské ministerstvo zahraničních věcí v reakci uvedlo, že dekrety jsou nezpochybnitelné a že nevidí důvody k opětovnému otevíraní tohoto tématu.

Bagó dnes oznámil, že europarlamentu předložil návrh, aby na Slovensko byla vyslána delegace europoslanců, která by otázku dekretů prošetřila. Vysvětlil, že z odpovědi na jeho dotaz Evropské komisi vyplynulo, že zákony přijaté před vstupem země do Evropské unie musí být v případě nutnosti v souladu s unijní legislativou novelizovány. Podle Bagóa to znamená, že takzvané Benešovy dekrety by měly být vyjmuty ze slovenského právního systému.

Dekrety prezidenta republiky, jak se právní předpisy oficiálně nazývají, vydával Beneš v průběhu druhé světové války a krátce po jejím konci. Jako sporné jsou v Maďarsku vnímány především ty, které československé Maďary a Němce na základě kolektivní viny zbavují občanství a majetku. Agentura MTI připomněla, že kvůli nim bylo přes 100.000 etických Maďarů deportováno nebo posláno do pracovních táborů a že nikdo z nich se nedočkal odškodnění.

Tagy: Slovensko Maďarsko Benešovy dekrety

Zdroje: ČTK