Europoslanci schválili přísnější pravidla pro držení zbraní, ministerstvo obrany uvažuje o novém zákonu
14. 3. 2017 – 13:08 | Zpravodajství | roj

Evropská pravidla pro kontrolu nad střelnými zbraněmi budou přísnější. České protesty nestačily a Evropský parlament zpřísnění pravidel schválil velkou většinou 491 z 697 přítomných europoslanců, proti bylo 178 europoslanců, 28 se zdrželo. Ministerstvo obrany v reakci na schválení začne pracovat na návrhu zákona, který by umožnil střelcům nechat si některé zbraně, jež evropská směrnice zapovídá.
O pozměňovacích návrzích, předložených poslankyní Ditou Charanzovou (ANO) jménem liberálů, se ani nehlasovalo. Parlamentní zpravodajka Vicky Fordová z Británie totiž varovala, že tím by přišla vniveč veškerá dosavadní práce na vylepšení původního návrhu Evropské komise a práva dosavadních legálních držitelů zbraní by se ocitla v ohrožení.
Charanzová označila přijetí dokumentu za "promarněnou šanci", domnívá se však, že ještě bude možné využít výjimek - po vstupu směrnice v platnost totiž budou mít členské státy 15 měsíců na to, aby ji zapracovaly do vlastních zákonů a předpisů.
Hlasování předcházela bouřlivá debata, v níž zazněla i obvinění z populismu a ignorance, anebo naopak z posedlosti byrokratickou regulací, která lidem ztrpčí život.
Jako odpůrci nové normy vystupovali mimo jiné napříč politickým spektrem čeští europoslanci. Zástupci nejsilnějších poslaneckých klubů, evropských lidovců a socialistů, ale dali najevo, že za návrhem stojí.
Bude nový zákon?
Česko ale svůj boj nevzdává. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) oznámil, že jeho rezort začne připravovat návrh zákona, který by umožnil střelcům nechat si některé zbraně, jež zapovídá evropská směrnice zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi. Ministerstvo vnitra podle předsedy sněmovního bezpečnostního výboru Romana Váni (ČSSD) směrnici zanalyzuje a zváží, zda kvůli ní nepodá žalobu.
Stropnický ocenil to, že se povedlo ze směrnice odstranit některé "nesmysly", zmínil například opatření ohledně zbraní na paintball. Přesto na ministerstvu vznikne pracovní tým, který se bude zabývat tím, jak reagovat. "Budeme vycházet z naší národní tradice střeleckých a podobných spolků, začneme pracovat na návrhu zákona, který pracovně nazýváme zákon o branných spolcích," řekl.
Předpis by měl podle Stropnického umožnit nechat si některé zbraně, které spadají do kategorie "takzvaně zakázaných". "Musíme přijít s opatřením, které nebude lidi omezovat," uvedl.
Vnitro zpracuje analýzu nové směrnice
Váňa považuje branné spolky za jedno z možných řešení. "Zároveň ministerstvo vnitra připravuje tzv. krizové zálohy, občany civilní, kteří nechtějí sloužit u armády, ale rádi by se do bezpečnosti ČR také zapojili," uvedl. Oba návrhy jdou podle něj správným směrem a vzájemně se doplňují.
Vnitro nyní zpracuje podrobnou analýzu směrnice, aby zhodnotilo, zda nejde o nepřístojné zasahování do věcí členského státu, řekl Váňa. V závislosti na tom zváží podání žaloby. "Uděláme vše pro to, aby se tato chybná směrnice nedotkla držitelů legálních zbraní," dodal.
Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) řekl, že si musí nejprve podrobně projít, v jaké verzi předpis prošel. Jako držitel zbrojního průkazu si ale myslí, že česká vnitrostátní legislativa je dostatečná. "Ale směrnice je někdy démonizovaná, jsou tam i věci, kterou nejsou zmiňovány," řekl. Jmenoval výjimky u sběratelů či sportovních střelců.
ODS podle poslankyně Jany Černochové považuje směrnici za nepřijatelnou. "Domníváme se, že s terorismem a s kriminalitou nelze bojovat zpřísněním pravidel pro slušné," uvedla. ODS chce bránit implementaci směrnice i za cenu sankcí.
Podobně argumentuje poslanec Úsvitu Martin Lank. "Bude to kontraproduktivní, když omezíte držení zbraní slušným lidem, tak z logiky věci vyplývá, že zůstanou těm neslušným, kteří na zákony kašlou," řekl. Návrh nebude mít dopad, jaký EU očekává, dodal.