Europarlament schválil protiteroristická opatření. Budou stačit?

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Účinnější prevenci teroristických útoků na území EU mají pomoci dvě právní úpravy, které schválil Evropský parlament. První z nich je namířena proti osamělým vlkům, tedy teroristům chystajícím útoky na vlastní pěst. Druhá zpřísňuje kontroly na vnějších hranicích unie, které se nově budou týkat i občanů EU a jejich rodinných příslušníků.

Evropou v adventním čase otřásl útok na berlínský vánoční trh

Evropou v adventním čase otřásl útok na berlínský vánoční trh,zdroj: Profimedia.cz

Řada evropských zemí zavedla přísná bezpečnostní opatření po útocích z Paříže, Bruselu či Berlína a jejich představitelé se shodli na nutnosti přitvrdit i v zákonech. "Dvaaosmdesát procent Evropanů chce, aby Unie dělala více v boji proti terorismu. Tato opatření jsou jasnou odpovědí," uvedl český europoslanec za ANO a stínový zpravodaj návrhu za liberální frakci Petr Ježek.

Nové trestné činy: Schvalování terorismu a účast na výcviku

Podle první normy budou v členských státech nově klasifikovány jako trestné činy například cesty do zahraničí s cílem připojit se k teroristické skupině, účast na výcviku teroristů nebo veřejná obhajoba terorismu. "Pokud se podíváte na to, co se dělo po útoku v Bataclanu (pařížském klubu), kde byli útočníci na internetu glorifikováni, je jasné, že je to nebezpečný trend," prohlásila německá lidovecká poslankyně Monika Hohlmeierová, která byla zpravodajkou přijatého návrhu.

Veřejné schvalování teroristických akcí je podle ní jedním ze zásadních problémů zvyšujících riziko dalších útoků. Podle přijaté úpravy si budou unijní země rovněž povinně vyměňovat informace o trestních řízeních souvisejících s terorismem.

Kontroly na hranicích schengenu i pro občany EU

Druhé nařízení se týká zpřísnění kontrol při vstupu na území EU a jeho opouštění. Na normě se unijní ministři shodli už loni v prosinci. U každého cizince, ale rovněž u všech občanů unijních zemí, budou úřady zjišťovat, zda pas či doklad totožnosti, kterým se prokazuje při cestě do některého ze států Evropské unie či opačným směrem, není evidován v databázi ukradených či ztracených dokladů. Kontrolovat se bude rovněž, jestli jméno není na seznamu hledaných osob.

Systematické kontroly se budou týkat i občanů Evropské unie a jejich rodinných příslušníků, kteří dosud při cestách na území evropské osmadvacítky či z něj systematické kontroly podstupovat nemuseli. Podrobit se občané EU budou muset i kontrole kvůli možnému ohrožení vnitřní bezpečnosti či veřejného pořádku.

Pokud by kontroly měly nepřiměřený dopad na provoz na hranicích, budou moci členské země EU přistoupit také k cíleným kontrolám. Podmínkou ale bude, že na základě posouzení rizik vyloučí ohrožení vnitřní bezpečnosti EU a veřejného zdraví jejích občanů. Změna schengenského kodexu je především reakcí na předloňské listopadové teroristické útoky v Paříži, při kterých zahynulo 130 lidí.

"Minimálně dva z teroristů útočících v Paříži byli Francouzi vycvičení v Sýrii. Je proto nejvyšší čas, aby Unie zpřísnila pravidla pro postihování všech činností spojených s terorismem, včetně jeho plánování a financování, a aby zprovoznila takový systém, který tyto takzvané zahraniční bojovníky zastaví již na hranicích," uvedl další český zástupce v EU Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z lidoveckého klubu.

Obě normy získaly podporu výrazné většiny europoslanců. Na zapracování právní úpravy týkající se nových trestných činů budou mít členské země 18 měsíců, nová pravidla kontrol na hranicích by podle zpravodajky návrhu mohla po schválení představiteli členských států platit už od dubna. 

Tagy: zahraničí Evropská unie europarlament evropský parlament teroristická hrozba terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK