Eurokomisař Füle navštívil ve vězení Tymošenkovou

- Aktuality autor: Jan Pastor

Evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle v pondělí navštívil vězněnou ukrajinskou expremiérku Juliji Tymošenkovou. Füle je prvním evropským politikem, kterému ukrajinské úřady dovolily, aby se s opoziční političkou setkal v její cele. Po návratu z Ukrajiny dnes ve Štrasburku řekl, že jde-li o dodržování práva, není EU ochotna k žádným kompromisům.

"Jsem rád, že jsem měl příležitost si soukromě promluvit s Julijí Tymošenkovou," uvedl v prohlášení rozeslaném novinářům český eurokomisař. "Informoval jsem ji o obavách, které EU má ohledně jejího procesu. Ujistil jsem ji, že budeme odvolání i nadále bedlivě sledovat a trvat na zajištění jejích práv na obhajobu v čestném procesu," dodal.

Füle s vězněnou vůdkyní ukrajinské opozice rovněž hovořil o perspektivě politického sblížení Ukrajiny s Evropou a o připravovaném uzavření asociační smlouvy mezi Kyjevem a EU, které bylo plánováno ještě do konce letošního roku. Schůzka Füleho s Tymošenkovou trvala půl hodiny.

Podle Füleho Brusel od ukrajinských úřadů očekává, že bývalí premiéři nebudou posíláni do vězení za výkon politické funkce. "A to za situace, kdy mezi touto zemí a Evropskou unií probíhají poměrně intenzivní konzultace o velmi ambiciózní smlouvě, která by měla nastavit úplně novou dimenzi vztahů mezi Ukrajinou a Evropskou unií," řekl dnes ve štrasburku eurokomisař.

Setkal se i s Janukovyčem

Čím více podle něj hovoří politici na Ukrajině o evropských aspiracích, tím větší očekávání má Brusel vůči nim, pokud jde o dodržování vlády práva. "To je jediná oblast v našich vztazích, kde nemůžou očekávat žádné kompromisy z naší strany. V oblasti hodnot Evropská unie není připravena žádné kompromisy dělat," prohlásil.

Během dne Füle jednal s ukrajinským prezidentem Viktorem Janukovyčem. Ukrajinská média tvrdila, že eurokomisař přijel proto, aby se s Janukovyčem dohodl na textu společného prohlášení, které bude zveřejněno po summitu EU-Ukrajina plánovaném na 19. prosince. Podle médií není vyloučeno, že toto společné prohlášení bude jediným hmatatelným výsledkem vrcholné schůzky sedmadvacítky s jejím východním sousedem.

Podle původních plánů chtěla Evropská unie ještě letos s Ukrajinou dokončit jednání o smlouvě o přidružení. Nicméně překážkou k tomu je právě věznění Tymošenkové. Ta sedí ve vězení od srpna, v říjnu ji soud poslal na sedm let za mříže za údajné pochybení a překročení pravomocí při uzavření dohody s Ruskem o dodávkách zemního plynu.

Evropská unie a Spojené státy ale kritizují současné ukrajinské vedení za to, že mu proces s Tymošenkovou posloužil k likvidaci politické opozice.

Tagy: tymosenkova Füle

Zdroje: ČTK