EU zřejmě rozšíří sankce proti Rusku, říká Zaorálek

- Aktuality autor: Alina Holušová

Brusel by mohl rozšířit sankční listinu, kterou reagoval na ruskou anexi Krymu. Na seznamu by se pak mohli ocitnout lidé, na něž uvalili sankce Američané. Ve sněmovně to dnes oznámil to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.  

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek,zdroj: Profimedia.cz

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v Senátu slíbil, že Česko podpoří případné rozšíření výčtu osob, vůči kterým bude uplatněna vízová restrikce nebo majetková opatření. "Česká republika je připravena se touto cestou vydat," uvedl premiér.

Exministr Karel Schwarzenberg (TOP 09) volal v debatě o situaci na Ukrajině po ekonomických sankcích, k nimž se ale vláda staví rezervovaně v obavě dopadů na evropské hospodářství. "Pouze silný hospodářský tlak může přinutit Rusko, aby ustoupilo," řekl Schwarzenberg. Dopady na Evropu by sice podle něho byly, zdůraznil ale, že svoboda nikdy nebyla levná. "Buďme rádi, že nás to bude stát jenom peníze, nikoli krev," uvedl šéf TOP 09 ve Sněmovně.

Sobotka v Senátu plošné hospodářské sankce opětovně odmítl. Podle něj je to v zájmu Česka jako země orientované na export. Proto chce stejně jako další země EU přimět Rusko, aby konflikt s Ukrajinou vyřešilo jednáním.

Ministři zahraničí EU zatím schválili sankce vůči 21 lidem z Ruska i Krymu; týkají se zmrazení majetku a omezení cest do unie. Zaorálek podotkl, že se debatovalo i o dalších návrzích. "Rozšíření je poměrně pravděpodobné," uvedl.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho politika přinášejí nebezpečné téma do Evropy, pokračoval Zaorálek. Česku podle něho bezprostřední nebezpečí nehrozí. Podle senátora za TOP 09 Jaromíra Štětiny by bylo třeba, aby se sankce týkaly všech členů horní komory ruského parlamentu, kteří schválili vstup ruských vojsk na území Ukrajiny.

Postoje ministra zahraničí Zaorálka ocenila i opozice. "Správně chápe mimořádné nebezpečí ruského postupu na Krymu," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Marek Ženíšek (TOP 09) ale upozornil na to, že Zaorálek nemá podporu některých vlastních poslanců.

Sněmovna debatu o situaci na Ukrajině po poledni přerušila. Kdy bude pokračovat, zatím není jasné. Už se ale sešlo několik návrhů na usnesení. Miroslava Němcová (ODS) chce, aby Sněmovna uvedla, že odmítá anexi části Ukrajiny - Krymu, a pokládá tento krok ze strany Ruska za porušení mezinárodního práva. Česká vláda by měla podle návrhu postupovat v rámci jednotného postoje na straně EU a NATO.

Ženíškovým návrhem, v němž se mluví o "imperiálních nárocích Ruska, by Sněmovna požádala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby prosazoval důsledná opatření vůči Rusku včetně plošných hospodářských sankcí. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) zase žádá, aby se vláda věnovala českým krajanům na Ukrajině.

Rusko nyní pokračuje v připojování Krymu potom, co to většina tamních obyvatel podpořila v nedělním referendu. Západ ale lidové hlasování neuznává. Napětí na černomořském poloostrově neustává. Sevastopolští demonstranti dnes obsadili štáb ukrajinské flotily.

Tagy: Rusko EU Česko Evropská unie sankce ČR Krym

Zdroje: ČTK