EU vyzvala Rusko k prosazení ženevské dohody na východě Ukrajiny

- Zprávy autor: Ondřej Neufus

EU vyzvala všechny členy dohody z Ženevy k plnění domluvených kroků v rámci řešení situace na Ukrajině. V bodech dohody mimo jiné stálo, že je nutné provést reformu ústavy a zastavit násilné akce na východě země, s čímž by podle unie mělo pomoct Rusko. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Evropská unie uznává, že Ukrajina má právo činit kroky k ochraně své suverenity a územní celistvosti. Zároveň však žádá kyjevské úřady, aby upustily od násilných akcí, které by mohly situaci jen zhoršit. Novinářům to dnes řekl mluvčí evropské diplomacie Michael Mann.

Unie vyzvala všechny strany dohody ze Ženevy z minulého čtvrtka, aby se snažily podmínky úmluvy co nejrychleji prosadit. Jmenovitě Rusko by podle EU mělo využít svého vlivu na dění na východě Ukrajiny a zajistit tam plnění čtvrtečních ujednání.

"Vyzýváme všechny strany ženevské dohody, aby zajistily, že její podmínky budou co nejdříve splněny," řekl dnes mluvčí evropské diplomatické služby novinářům.

EU podle něj zaznamenala jisté známky toho, že ukrajinská strana podmínky plní. Mann v této souvislosti připomněl návrh amnestie pro účastníky nepokojů či diskusi o ústavních změnách.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v dnešním rozhovoru pro ruskou televizi RT tvrdil, že Moskva nemá žádné páky na vzbouřence na východě země. "Tito lidé nejsou loutky. Nemůžeme zaručit, že budou pokorně poslouchat rozkazy z Kyjeva," řekl ruský ministr.

"To režim (v Kyjevě) musí skoncovat s nasazením armády proti vlastnímu národu a osvobodit politické vězně (...)," řekl dále Lavrov a vybídl ukrajinskou vládu, aby začala vyjednávat s předáky východních regionů a zapojila je do přípravy ústavních změn.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk by podle ruského ministra udělal lépe, kdyby místo do Vatikánu raději znovu odcestoval na jihovýchod Ukrajiny, aby se sešel nejen se "svými lidmi", ale i s demonstranty.

"Pokud budeme myslet na Ukrajinu, a ne na to, kdo ji bude kontrolovat, pak nebude tak složité pomoci Ukrajincům, aby dosáhli národního kompromisu," vzkázal Lavrov na Západ.

Situace na Ukrajině by se mohla zhoršit poté, co úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov v úterý vyzval k obnovení "protiteroristické operace" na východě země, kterou minulý týden nařídil pozastavit na dobu velikonočních svátků.

Ukrajinská vláda dnes poté ukončila velikonoční příměří se separatisty na východě země, kde skupiny proruských ozbrojenců ovládly několik měst. Konkrétní akci však ještě nespustila. "Zaznamenali jsme slova úřadujícího prezidenta," poznamenal mluvčí evropské diplomacie.

Ženevské dohody mezi Ukrajinou, Ruskem, USA a EU předpokládají zastavení násilných akcí, vyklizení obsazených objektů, odevzdání nezákonně držených zbraní, amnestii pro povstalce a reformu ústavy. Z jejich nedodržování jsou obviňování spíš proruští radikálové, kteří si pro naplnění ženevských ujednání kladou své vlastní podmínky, zejména demisi vlády a vyhlášení referenda o sebeurčení.

Tagy: Rusko EU Ukrajina Ženeva

Zdroje: ČTK