EU vytvoří seznam mecenášů teroristů. Zmrazí jim majetek a zakáže jim vstup

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Evropská unie vytvoří vlastní seznam, do kterého budou členské státy zapisovat podporovatele teroristických organizací. Mecenášům a verbířům Islámského státu či Al-Káidy i navrátilcům ze Sýrie EU zmrazí majetek a zakáže jim vstup na své území.

Podporovatelům teroristů zmrazí Evropská unie účet a budou mít zákaz vstupu na její území, případně na území jiné členské země. Na snímku britský radikální duchovní Anjem Choudary, který byl odsouzen na pět a půl roku vězení

Podporovatelům teroristů zmrazí Evropská unie účet a budou mít zákaz vstupu na její území, případně na území jiné členské země. Na snímku britský radikální duchovní Anjem Choudary, který byl odsouzen na pět a půl roku vězení,zdroj: Profimedia.cz

Dosud se podobné sankce mohly týkat jen lidí a právnických entit, které jsou na seznamech OSN, či musela každá členská země EU rozhodovat samostatně. 

Sankce nyní bude možné uvalit na ty, kdo plánují či provádějí teroristické útoky, poskytují oběma organizacím peníze, pohonné hmoty či zbraně nebo u nich absolvovali výcvik.

Na budoucí seznam také budou moci být zařazeny osoby, které pro IS verbovaly nebo se mimo území Evropské unie dopustily výrazného porušování lidských práv, tedy nejen vražd, únosů, znásilňování, sexuálního zneužívání, ale také vynucených sňatků a otrokářství, tedy obchodu s lidmi.

Unie bude moci též přijmout omezující kroky vůči osobám, které cestují či mají zájem cestovat - ať už po EU či mimo ni - s cílem podpory obou organizací či právě kvůli získání výcviku.

Na takzvané zahraniční bojovníky jsou přitom některá opatření přímo cílena, uvedla v úterý Rada EU. V případě, že se jedná o občany členské země unie, bude jim nyní možné zakázat vstup do všech ostatních zemí EU.

Konkrétní jména na budoucí seznam dodají - stejně jako v jiných případech podobných sankcí - jednotlivé členské země unie, které se poté na konečné podobě soupisu musí shodnout jednomyslně.

Tagy: zahraničí Evropská unie terorismus a násilí evropská politika

Zdroje: ČTK