EU se vyvíjí správně, ale rozhoduje nepromyšleně, myslí si Češi

- Aktuality autor: red

Většina lidí si sice myslí, že se Evropská unie vyvíjí správným směrem a na základě demokratických principů, současně však také soudí, že unijní rozhodnutí nejsou dostatečně promyšlená, pružná a hospodárná.

Vyplývá to z lednového průzkumu společnosti STEM. 

O správném směřování unie bylo přesvědčeno 58 procent dotazovaných, o demokratických principech EU 57 procent. Jen dvě pětiny Čechů lidí si ale myslí, že rozhodování sedmadvacítky je dostatečně promyšlené. 

"Názory veřejnosti na demokratičnost a efektivitu rozhodování Evropské unie byly v uplynulých pěti letech poměrně stabilní," konstatoval průzkum. V těchto oblastech je přitom podle něj zřejmé, že pohled lidí se pozvolna zlepšuje. 

Také názor veřejnosti na to, zda se Evropská unie vyvíjí správným směrem, se v uplynulých letech příliš nezměnil, zmínil průzkum. Výjimku tvořily první měsíce loňského roku, kdy se české předsednictví EU odrazilo ve zvýšeném podílu kladných vyjádření. 

STEM dále uvedl, že zájem o fungování EU nyní projevují téměř dvě třetiny lidí, především mladých, vysokoškolsky vzdělaných a také těch, kteří sympatizují s ODS a TOP 09. 

Názory lidí na EU sleduje také například průzkum Eurobarometr, který pravidelně zveřejňuje zastoupení Evropské komise v Česku. Poslední Eurobarometr minulý týden ukázal, že Češi důvěřují více institucím Evropské unie než domácím. Zatímco Evropskému parlamentu věří 60 procent a Evropské komisi 59 procent Čechů, vládě důvěřuje 37 procent lidí a národnímu parlamentu jen 15 procent.

Tagy: EU pruzkum STEM

Zdroje: ČTK