EU: Řecko neplní podmínky úvěru, musí přidat

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Řecko v poslední době neplní podmínky záchranného úvěru od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v privatizaci a snižování rozpočtového deficitu a bude muset podniknout dodatečné kroky.

Upozornili na to v pátek představitelé Evropské komise a Evropské centrální banky (ECB). Plnění podmínek finanční pomoci nyní v Řecku zkoumá mise Evropské komise, ECB a MMF. 

Zřejmě prvním, kdo veřejně potvrdil zprávy, podle nichž mise zjistila nedostatky, byl člen rady ECB a guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny. "Řecko zřejmě v poslední době dostatečně neplní podmínky. Nejcitlivějším bodem bude v tomto směru otázka privatizace," uvedl Nowotny v rozhovoru pro list Kronen Zeitung. Zdroje z řecké vlády již ve čtvrtek sdělily agentuře Reuters, že inspektoři v Řeckou odhalili problémy a snaží se přimět tamní vládu k nápravným krokům. 

Evropský komisař pro ekonomiku a měnu Olli Rehn poukázal na nutnost učinit další kroky k ozdravení veřejných financí. "Kvůli loňskému slabšímu ekonomickému růstu a určitému fiskálnímu skluzu je v tomto roce nutné podniknout v konsolidaci veřejných financí dodatečná opatření," řekl Rehn na tiskové konferenci. Dodal, že rozsah kroků bude záviset na tom, co zjistí inspekce v Aténách. 

Deficit bude vyšší

Řecko se před rokem v dohodě o úvěru zavázalo, že letos sníží deficit rozpočtu na 7,6 procenta hrubého domácího produktu, příští rok na 6,5 procenta a do roku 2014 na 2,6 procenta HDP. Evropská komise však odhadla, že bez změny politiky bude mít Řecko letos i příští rok deficit nad devíti procenty. Státní dluh se podle komise příští rok vyhoupne na 166 procent HDP proti plánovaným 148,8 procenta. 

Plnění podmínek je důležité pro uvolnění dalších peněz ze slíbené půjčky v celkové hodnotě 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč), která má ochránit Řecko před bankrotem. Členové mise, kteří se tento týden setkali v Aténách s ministry řecké vlády, by měli výsledky inspekce zveřejnit příští týden na zasedání evropských ministrů financí v Bruselu. 

MMF a EU mají příští měsíc z úvěru uvolnit již pátou splátku 12 miliard eur. Země bude příští měsíc na vyrovnání splatných dluhopisů potřebovat 13,7 miliardy eur. 

Bankrot akutně hrozí

Rehn uvedl, že je zatím předčasné mluvit o druhém záchranném úvěru pro Řecko na příští dva roky. Od příštího roku se mělo Řecko začít vracet pro úvěry na finanční trhy, vzhledem k astronomickým úrokům ze svých dluhopisů to však podle všeho nebude možné.

Pokud nemá země vyhlásit bankrot, bude tak potřebovat každý rok nový úvěr zhruba 30 miliard eur. Rehn uvedl, že o této situaci budou na pondělní schůzce mluvit ministři financí eurozóny.

Tagy: Řecko záchrana MMF úvěr

Zdroje: ČTK