EU pozastavila jednání s Ukrajinou o asociační smlouvě

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Evropská unie pozastavila jednání o asociační smlouvě s Ukrajinou, protože argumenty Kyjeva nemají "reálný základ". Na svém twitterovém účtu to dnes napsal eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle. 

Viktor Janukovyč

Viktor Janukovyč,zdroj: Reuters

O podmínkách ukrajinského podpisu pod smlouvou o přidružení k EU a dohodou o volném obchodu v minulých dnech Füle jednal s ukrajinskou delegací, kterou vedl vicepremiér Serhij Arbuzov. 

Dnes český eurokomisař uvedl, že další diskuse o obchodní spolupráci závisí na jasném závazku, že Kyjev asociační dokumenty podepíše. Reakce na toto prohlášení se ale prý Füle z Ukrajiny nedočkal. "Práce stojí, odpověď jsem nedostal," konstatoval. 

Arbuzov odjel podle ukrajinských médií do Bruselu s pověřením, aby dojednal "cestovní mapu" pro přidružení k EU, která bude pro Ukrajinu výhodná. Ukrajina očekává, že EU pomůže Kyjevu pokrýt výpadek obchodní bilance, který by po přidružení mohl vzniknout v důsledku omezení hospodářské spolupráce s Ruskem. Moskva opakovaně varovala, že sblížení Ukrajiny s Evropou dramaticky poškodí obchodní vztahy Kyjeva s Ruskem. 

"Slova a činy prezidenta a vlády ohledně asociační smlouvy se stále víc rozcházejí. Jejich argumenty se míjejí s realitou," napsal v Twitteru Füle. 

Tagy: Ukrajina Evropská unie

Zdroje: ČTK