EU odškodní zelináře za střevní chřipku

- Aktuality autor: red

Čeští pěstitelé zeleniny dostanou od Evropské unie více než šest milionů korun (261.000 eur) jako kompenzaci za ztráty, které jim způsobil výskyt nebezpečné střevní bakterie EHEC v Evropě.

Novináře o tom dnes informovala Evropská komise. EU rozdělí mezi farmáře jako odškodnění celkem 227 milionů eur (téměř 5,5 miliardy korun).

Nejvíc dostanou Španělé a Poláci

Vůbec největší podíl na vyplacené částce získají Španělé, jejichž zemědělci se původně ocitli v podezření, že zdrojem nákazy jsou právě jejich produkty, konkrétně okurky. Tato informace se ovšem nakonec ukázala jako nepravdivá a za "viníka" nákazy byla označena semena pískavice pocházející z Egypta.

Španělští zemědělci získají celkem 71 milionů eur, tedy 1,7 miliardy korun. Druhá největší částka - 46,3 milionu eur - připadne Polákům.

Mělo stačit méně

Všechny nároky farmářů na kompenzaci měla původně pokrýt částka 211 milionů eur, ale po jejich přepočítání Evropská komise dospěla k číslu 227 milionů eur a navrhla zvýšení pomoci. Členské státy EU s tímto krokem dnes souhlasily, evropská sedmadvacítka tak bude moci uspokojit všechny žadatele o pomoc.

"Navýšení rozpočtu zajistí, že našim zemědělským producentům se dostane patřičné podpory v těchto ekonomicky těžkých časech," uvedl eurokomisař pro zemědělství Dacian Ciolos.

Na mimořádnou unijní podporu dosáhnou pěstitelé okurek, rajčat, salátu, cuket a paprik, jejichž produkty musely být kvůli nákaze staženy z pultů v období od 26. května až 30. června. Výše odškodnění se pohybuje ve výši maximálně poloviny prodejní ceny.

Tagy: EU finance odškodnění zelenina

Zdroje: ČTK