EU nestíhá vyhostit nelegální migranty, naopak jich přibývá

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Počet migrantů protiprávně pobývajících v zemích Evropské unie neustále roste, varoval šéf unijní agentury pro kontrolu vnějších hranic Frontex Fabrice Leggeri. Jenom v loňském roce jich EU vyhostila 150 tisíc, jenže dalších 200 tisíc ilegálních migrantů do Evropy přišlo. Leggeri proto apeloval na všechny země, že musejí migrační otázky urychleně řešit, a to včetně mimoevropského místa pro vyloďování uprchlíků ze Středozemního moře.

Na konci května likvidovali francouzské bezpečnostní složky tábor ilegálních migrantů

Na konci května likvidovali francouzské bezpečnostní složky tábor ilegálních migrantů,zdroj: Profimedia

Podle agentury AFP Leggeri upozornil, že i když počet imigrantů, kteří nedovoleně vstoupili do Evropské unie, letos klesl na zhruba 75 tisíc oproti 1,2 milionu v roce 2015, počet přistěhovalců nezákonně pobývajících v EU "neustále roste". Například za loňský rok se sice podařilo vyhostit 151 tisíc lidí, ale skoro 205 tisíc se jich do EU dostalo.

"Pokud budeme takto pokračovat, posíláme všem potenciálním migrantům vzkaz, z něhož vyplývá: snažte se za každou cenu dostat do Evropy, protože i když vás chytí, máte obrovskou naději, že tam zůstanete," prohlásil Leggeri při setkání se skupinou francouzských novinářů.

Hledání mimoevropského přístavu

Šéf Frontexu vyzval také unijní státy, aby "harmonizovaly své předpisy a postupy" týkající se vyhošťování tak, aby příslušné rozhodnutí úřadu jednoho státu mohly pak vykonat úřady i všech ostatních zemí. Cizinci totiž v Evropě bez kontrolovaných hranic volně přecházejí z jedné země do jiné, pokud jim v té, kdy byli původně, bezprostředně hrozí deportace. Podle Leggeriho při jejich dopadení v jiné zemi se pak celý vyhošťovací proces zbytečně obnovuje od samého počátku.

Leggeri se také vyjádřil k otázce zachraňování migrantů před smrtí ve Středozemním moři. Upozornil, že záchrana lidských životů je samozřejmě neoddiskutovatelná. "Skutečnou otázkou ale je: kde se s nimi vyloďovat? Proč systematicky v Evropě?" prohlásil s tím, že by měla vzniknout pro tyto lidi přijímací centra i jinde. Nedoplnil ale, kde přesně.

Myšlenkou vzniku těchto středisek mimo EU se evropští politici zabývají již měsíce. Severoafrické státy, na jejichž územích by tedy centra musela vznikat, to ale odmítají.

Tagy: zahraničí Evropská unie migrace afričtí uprchlíci Středozemní moře protiimigrační politika

Zdroje: ČTK