EU kritizuje zaváděný poplatek za cesty do USA

- Aktuality autor: red

Evropská unie v pátek vyjádřila nelibost nad rozhodnutím Spojených států požadovat od občanů zemí, jež jsou vyňaty z vízové povinnosti, poplatek v rámci povolení cesty do USA.

Oznámila to agentura AFP. Evropské komise se teď bude touto dávkou zabývat, aby určila, zda nejde o "převlečené vízum". Poplatek se má začít platit v září a týká se mimo jiné i českých občanů. 

"Velice lituji zavedení této sazby," řekla členka Evropské komise Cecilia Malmströmová. 

Americké úřady podle agentur oznámily, že od 8. září zavádějí sazbu 14 dolarů (280 korun), kterou bude nutno platit při potvrzení cesty prostřednictvím elektronického systému ESTA. Z uvedené částky má být deset dolarů určeno na propagaci turistiky do Spojených států. 

AFP napsala, že unie předloni přijala americké rozhodnutí zavést systém povolenek cest, protože povolenky byly bezplatné, ale že americkou vládu několikrát varovala před jakýmkoli krokem, který by se rovnal opětnému zavedení víz jinou formou. 

"Několikrát jsem vyslovila nad zavedením této sazby znepokojení a jsem stále přesvědčena, že tato povinnost, vnucená v rámci ESTA jen cestujícím vyňatým z vízové povinnosti, je neslučitelná se závazkem Spojených států usnadňovat transatlantické cestování. Tato sazba představuje pro evropské občany cestující do USA dodatečnou zátěž," řekla Malmströmová. 

Zákon zavádějící poplatek podepsal americký prezident Barack Obama začátkem března. Dotýká se lidí ve 35 zemích včetně České republiky. Návštěvníci ze států, s nimiž USA bezvízový styk nemají, platí za vyřízení cestovních dokladů 131 dolarů.

Zdroje: ČTK