EU kritizuje brutalitu Kaddáfího, čile mu ale dodávala zbraně

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Evropská unie v posledních dnech stále více odsuzuje brutální potlačování protestů v Libyi a hrozí sankcemi libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu. V minulosti mu ale pilně dodávala zbraně za stamiliony eur.

Hovoří o tom nedávno zveřejněná výroční zpráva o vývozu zbraní a vojenského materiálu z unijních zemí, na kterou ve středu poukázala agentura DPA. 

Podle dokumentu povolily vlády zemí EU jen v roce 2009 jejich export do Libye v hodnotě 344 milionů eur (asi 8,44 miliardy korun). V porovnání s loni dohodnutými zbrojními dodávkami Moskvy Kaddáfímu v hodnotě 1,5 miliardy eur (asi 36,7 miliardy korun) to je sice poměrně skromná suma, každopádně ale excentrický libyjský vůdce pravděpodobně potlačuje demokratické snahy svých krajanů bombami evropské výroby, uvedla DPA.

Jak zdůraznila, udělovaly vlády unijních států v daném případě licence na vývoz zbraní do země, která by neprošla ani tou nejprostší prověrkou demokratických standardů. 

Největšími dodavateli zbraní Itálie a Malta

Podle výroční zprávy jsou největšími evropskými dodavateli zbraní Libyi Itálie a Malta, následovány Německem, Francií a Velkou Británií. 

Jen Itálie povolila vývoz za 112 milionů eur, z valné části to byl prodej letadel a helikoptér Libyi. Na druhém místě evropských zbrojních exportérů do Libye se překvapivě ocitl malý středomořský ostrov Malta, který udělil licence ve výši 80 milionů eur především na vývoz malorážních zbraní, jako pistolí a automatických ručnic.

Třetí Německo vydalo povolení v hodnotě přes 53 miliony eur. Valná část z nich připadla na elektronické rušičky, s nimiž se dá vyřadit mobilní telefonické spojení, internet a navigační satelitní systém GPS. Čtvrté místo nelichotivého žebříčku zaujala Francie s licencemi za 30,5 milionu eur před Velkou Británií (25,5 milionu eur) a Belgií (22 milionu eur). 

EU zrušila embargo na dovoz zbraní do Libye 2004

Evropská unie koncem roku 2004 zrušila po 18 letech embargo na vývoz zbraní do Libye, což odůvodnila zlepšením libyjské bilance v oblasti lidských práv a nutností spolupracovat se zemí, odkud přes Středozemní moře proudí do EU tisíce migrantů. Od té doby udělují povolení na vývozy zbraní vlády členských států unie. Ta už údajně vývozy do Libye zastavila, sdělily agentury DPA a AFP s odvoláním na prohlášení Maji Kocijančičové, která je mluvčí šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové. 

Komunistické Československo udržovalo v osmdesátých letech s Libyí velmi čilé obchodní vztahy. Vyvezlo do ní stovky letounů, tanků či raketometů. Libye dodnes dluží Česku 4,5 miliardy korun. Po zrušení embarga EU v roce 2004 označilo české ministerstvo průmyslu a obchodu snahy o případné obnovení bývalých obchodních vztahů s Libyí za náročné, a to kvůli dlouholeté přestávce, jakož i konkurenci dalších zemí.

Tagy: EU zbraně kaddafi Libye

Zdroje: ČTK