EU je stále nejednotná v postoji vůči finančním potížím Řecka

- Aktuality autor: red

Evropská unie je stále nejednotná v postoji vůči finančním potížím Řecka. Itálie evropskou pomoc Řecku zcela podporuje, uvedl dnes italský premiér Silvio Berlusconi.

Německá kancléřka Angela Merkelová ale předtím v rozhlasovém vysílání uvedla, že Řecko žádnou finanční pomoc nepotřebuje a že by se lídři unie na summitu ve čtvrtek a v pátek neměli pomocí Aténám zabývat.


"Jsme absolutně pro," řekl Berlusconi na dotaz, zda si Itálie myslí, že má unie Řecku pomoci. Dodal ale, že není jisté, zda bude řecká krize s dluhopisy tématem bruselského summitu. "Ještě jsme o tom nemluvili," dodal. Večer pak přitvrdil prohlášením, že EU nemá důvod k existenci, když není připravena členům eurozóny v krizi pomoci.


Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría uvedl, že podle něj by byla nejlepší pomocí pro zadluženou zemi spolupráce OECD s Bruselem.
Poměrem dluhu k hrubému domácímu produktu je na tom letos Itálie se 117 procenty podobně; Řecko má 120 procent. Její rozpočtový deficit byl ale loni 5,3 procenta HDP, zatímco řecký se vyšplhal na 12,7 procenta, napsala agentura AP.


Předseda Evropské komise José Manuel Barroso je pro vytvoření programu státních půjček, kdy by Řekům případně půjčily jen země eurozóny, nikoliv celá Evropské unie. Komise se to chystá navrhnout, s mechanismem však musí lídři států souhlasit.


Řecko je nyní nejslabším článkem eurozóny a ohrožuje stabilitu celého hospodářského bloku. Atény loni přiznaly, že opakovaně falšovaly statistiku, což značně podkopalo jejich důvěryhodnost.

Premiér Jorgos Papandreu v pátek varoval, že je země už jen krok od okamžiku, kdy nebude schopna si dál půjčovat. Odbory ale proti vládním úsporným opatřením vytrvale organizují mohutné protesty.

Tagy: Řecko pomoc krize

Zdroje: ČTK