EU a MMF přes kritiku schválily další díl pomoci Řecku

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Mise Evropské komise a Mezinárodního měnového fondu (MMF) se v pátek vyslovila pro uvolnění další části záchranného úvěru pro Řecko v částce 15 miliard eur (zhruba 364 miliard korun).

Inspektoři však upozornili, že řecký postup ke stanoveným fiskálním a ekonomickým cílům je příliš pomalý, a vyzvali Atény k urychlení reforem. 

Řecko zatím z celkového balíku 110 miliard eur loni získalo 38 miliard. Novou tranši budou nyní muset schválit ministři financí zemí eurozóny a vedení MMF. 

Mise v Aténách od konce ledna prověřovala, jak Řecko plní podmínky pomoci jak z hlediska snižování rozpočtového deficitu, tak co se týče strukturálních reforem ekonomiky a sociálních výdajů. Hodnocení je méně příznivé než závěr poslední mise z loňského listopadu, kdy MMF konstatoval, že Řecko vykázalo v nápravě veřejných financí velký pokrok a v podstatě splnilo stanovené cíle. 

"Je třeba urychlit reformy"

"Program je plněn zatím podle plánu, avšak bez podstatného a všeobecného urychlení reforem to nebude nadále možné," sdělil na tiskové konferenci po skončení mise zástupce MMF Poul Thomsen. Podle něj nyní program reforem dospěl ke "kritickému rozcestí". Inspektor Servaas Deroose z Evropské komise prohlásil, že "v nadcházejících týdnech a měsících bude nutný rozhodný průlom". 

Mnoho analytiků je přesvědčeno, že Řecko dlouhodoběji nedokáže zvládnout vysoký veřejný dluh, který neodvratně míří ke 150 procentům hrubého domácího produktu. Dříve či později tak bude muset přikročit k restrukturalizaci dluhu i v případě, že záchranný úvěr EU a MMF z loňského května bude výrazně prodloužen z původních tří let. 

EU a MMF poskytly loni v květnu Řecku rekordní finanční pomoc o celkovém objemu 110 miliard eur výměnou za razantní škrty výdajů, zvýšení daní a strukturální reformy. Řecko bylo v letošní krizi eura první zemí, která požádala o pomoc. Druhou se v listopadu stalo Irsko, které však dostává peníze z nového Evropského fondu finanční stability (EFSF).

Tagy: EU mise Řecko pomoc MMF

Zdroje: ČTK