EU a MMF: Irsko plní podmínky pomoci, má nárok na další miliardy

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Irsko podle zástupců Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) plní podmínky mezinárodní finanční pomoci. Může tak získat dalších 4,5 miliardy eur (zhruba 110 miliard Kč) ze záchranného úvěru.

Zástupci EU a MMF navíc Irsku podle agentury AP povolili, aby do konce července vynaložilo dalších 24 miliard eur na podporu domácího bankovního sektoru. 

Irsko se v listopadu dohodlo na záchranném úvěru v celkové hodnotě 85 miliard eur. Do problémů se dostalo kvůli bankovní krizi, která zdevastovala tamní ekonomiku. Vláda již do domácích bank napumpovala zhruba 46 miliard eur. 

Vysoká minimální mzda - 210 korun na hodinu

Zástupci EU a MMF souhlasili se změnami některých podmínek dohody. Schválili například požadavek irské vlády na obnovení nezvykle vysoké minimální mzdy. Ta se tedy vrátí na 8,65 eura (210 Kč) za hodinu, což je druhá nejvyšší úroveň v Evropě po Lucembursku. 

Ratingová agentura Moody's snížila úvěrový rating Irska o dva stupně na BAA3, tedy těsně nad spekulativní úroveň. Výhled ratingu navíc zůstává negativní. Agentura upozornila, že země může mít kvůli slabému hospodářskému růstu potíže při snižování deficitu.

MMF tento týden snížil odhad letošního růstu irské ekonomiky na 0,5 procenta z dříve předpokládaných 0,9 procenta. V pátek ale upozornil, že prognózu růstu irské ekonomiky pro středně dlouhé období ponechal beze změny na zhruba dvou procentech.

Tagy: miliardy EU pomoc Irsko

Zdroje: ČTK