Erupce islandské sopky podle seizmologů skončila

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Erupce islandské sopky Grímsvötn podle seizmologů skončila. V pondělí to uvedla agentura AFP. Vulkán v uplynulých dnech vychrlil do vzduchu velké množství popela, který se dostal i nad severozápad Evropy a zavinil zrušení několika set letů.

Nemáme signály, které by ukazovaly na něco jiného, než že je erupce u konce. Nezaznamenali jsme žádnou aktivitu (sopky) od sobotních 07:00 GMT (09:00 SELČ)," řekla islandská seizmoložka Steinunn Jakobsdottirová. 

Sopka Grímsvötn se probudila 21 května, kdy vychrlila popel do výšky až dvaceti kilometrů. Kvůli erupci Island krátkodobě uzavřel svá letiště. Později se sopečný popel dostal i nad severozápad Evropy. Ve Skotsku musely být zrušeny stovky letů, v Německu asi 450 spojů a desítky letů ve Skandinávii. Českého vzdušného prostoru se tentokrát výpadek nedotkl, popílkový mrak už přišel nad část Česka tak řídký, že nebylo třeba přijímat žádná omezující opatření. 

Naproti tomu loňská erupce islandské sopky Eyjafjallajökull uvrhla mezinárodní leteckou dopravu do chaosu, který trval asi měsíc. Řada evropských zemí včetně Česka musela kvůli erupcím v polovině dubna uzavřít vzdušný prostor, problémy trvaly až do května. Zrušeno muselo být přes 100 tisíc letů, což postihlo osm milionů cestujících.

Tagy: Island sopka let

Zdroje: ČTK