Erupce islandské sopky může opět ochromit leteckou dopravu nad Evropou

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Island vydal varování před erupcí sopky Bárdarbunga a z jejího okolí evakuoval turisty. Varování je především pro letecké společnosti, protože výbuch menší sopky Eyjafjallajökull před čtyřmi lety ochromil leteckou dopravu nad Evropou. V současnosti vytéká ze sopky láva, která rozpouští led. Není tedy jisté jestli, a pokud ano kdy se led rozpustí a vyvalí do vzduchu páru a popel.

Aktivní sopka na Islandu (r. 2010)

Aktivní sopka na Islandu (r. 2010),zdroj: Isifa.com

Island vyhlásil červený, tedy nejvyšší stupeň varování před erupcí sopky Bárdarbunga. Upozorňuje tak letecké společnosti, že lze případně očekávat silné znečištění ovzduší sopečným popelem. Seizmologové v okolí sopky zaznamenali za poslední týden tisíce drobných otřesů a podle dnešního sdělení meteorologů v sopce nyní probíhá podledovcová erupce. Informuje o tom agentura AP.

Bárdarbunga tvoří největší vulkanický systém na Islandu a s nadmořskou výškou 2009 metrů je druhým nejvyšším vrcholem této ostrovní země. Sopku pokrývá ledovec Vatnajökull.

Seizmické údaje podle vulkanoložky Melissy Pfefferové naznačují, že láva pod tímto ledovcem rozpouští led. Nejisté podle ní je, zda nebo kdy kvůli této erupci led roztaje a sopka do atmosféry vychrlí páru a popel.

Islandské úřady tento týden kvůli možné erupci nařídily evakuaci turistů z okolí sopky. Oblast není obydlená, je však oblíbená mezi turisty.

Bárdarbunga je součástí jiného systému než nechvalně známý menší vulkán Eyjafjallajökull. Jeho erupce v roce 2010 kvůli popílkovému mraku ochromila valnou část letecké dopravy nad Evropou.

Tagy: Island erupce sopka popel ledovec

Zdroje: ČTK