Epidemie Eboly v západní Africe stále není pod kontrolou, nemoci podlehlo 337 lidí

- Aktuality autor: Michal Polák

V západní Africe kde momentálně řádí epidemie Eboly podlehlo nemoci už 337 pacientů. Zákeřná choroba postihla Guineu, Sierru Leone a Libérii. Jen za poslední týden je hlášeno 47 nových případů nakažení a 14 úmrtí. 

Lékař ošetřuje pacienta s Eblou

Lékař ošetřuje pacienta s Eblou,zdroj: Profimedia.cz

Nemoc vypukla na konci ledna nejprve na jihu Guineje, ale postupně se rozšířila i do sousedních států Sierry Leone a Libérie. Místní úřady podle WHO situaci logisticky nezvládají a nedokážou proti šíření nemoci i přes mezinárodní pomoc účinně bojovat. 

Nejpostiženější ze zasažených zemí je stále Guinea s 264 potvrzenými úmrtími, nicméně ve zbylých dvou státech začínají počty obětí v posledních týdnech rovněž narůstat. V Sierře Leone podlehlo nemoci již 49 a v Libérii 24 lidí. Poslední zmiňovaná země navíc v úterý oznámila, že nemoc se již rozšířila i do hlavního města Monrovie. 

Proti Ebole neexistuje účinný lék nebo vakcína

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká. 

Současná epidemie je podle agentury AP neobvyklá co do místa, protože v minulosti se ebola vyskytovala spíše v centrální Africe. Poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 osob. Polovina jich zemřela. 

Tagy: Afrika epidemie ebola

Zdroje: ČTK