Energetickou koncepci ČR chtějí konzultovat všechny sousední země

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

O mezistátní konzultaci k aktualizované verzi státní energetické koncepci Česka požádaly všechny čtyři sousední země. Vedle Slovenska a Rakouska se po termínech přihlásily Polsko a Německo, řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc. Dodal, že koncepci dosud zásadním způsobem nikdo nezpochybnil, mezinárodní projednávání by tak mohlo být uzavřeno do konce března. 

Koncepce energetiky (ilustrační fotografie)

Koncepce energetiky (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Aktualizovaná verze koncepce například počítá s dalším využíváním jaderné energetiky, do provozu by podle ní měly být uvedeny nové bloky atomových elektráren. Podíl obnovitelných a druhotných zdrojů by měl vzrůst, využití uhlí se přesune především do teplárenství. 

S Rakouskem se podle Šolce o koncepci bude jednat 6. března. "Jejich otázky už máme tři týdny na stole. Myslím si, že jsme schopni je uspokojivým způsobem obhájit a zodpovědět," uvedl Šolc. Rakousko nesouhlasí s plánem prodloužit životnost jaderné elektrárny Dukovany na 60 let. V připomínkách tvrdí, že Dukovany vykazují slabá místa, která nelze vyřešit modernizací, napsal již dříve deník E15. 

Německo podle Šolce počítá s projednáním do konce března. Otázky pošle nejpozději do konce února. Se Slovenskem se projednávání koncepce vyřešilo korespondenčním způsobem, o další údaje Slováci nepožádali, dodal náměstek. 

S Polskem zástupci ministerstva průmyslu jednali minulý týden. Poláci se zajímali například o případné další jaderné lokality a umísťování větrných elektráren v příhraničních oblastech. Chtěli také vědět, zda Česko bude mít nějakou konkrétní vládní strategii pro rozvoj jádra. Šolc se domnívá, že další otázky Poláci již mít nebudou. 

Poté, co bude mezinárodní projednávání uzavřeno, ministerstvo životního prostředí by mělo vydat vyhodnocení vlivů na životní prostředí a posuzování vlivů koncepcí na životní prostředí. Veřejné projednávání se uskutečnilo loni v listopadu. Termín pro připomínky byl do loňského 13. prosince. Všechny připomínky ze strany veřejnosti a institucí byly sepsány a otázky zodpovězeny, dodal Šolc. 

Podle něj je tak reálné, že státní energetická koncepce bude do konce dubna či počátkem května hotova. Bude se jí ale ještě zabývat vláda. V legislativním plánu je, že vláda koncepci projedná do konce letošního 2. čtvrtletí. "Není důvod očekávat, že by to tak být nemělo," řekl Šolc. 

Zdroje: ČTK