Elitní vojáci čelí podezření, že mají falešná maturitní vysvědčení

- Aktuality autor: red

Několik elitních českých vojáků je podle televize Nova podezřelých z toho, že si obstarali falešná maturitní vysvědčení. Udělali to pravděpodobně proto, aby mohli zůstat na vysokých postech.

Mezi podezřelými jsou tři příslušníci výsadkového praporu z Chrudimi ve věku 20 až 35 let. Jednoho z nich už policie obvinila, informovala Nova. Dodala, že vojákům hrozí až pětileté vězení.

"Mohu potvrdit, že se oznámením zabýváme a v jednom případě již padlo obvinění konkrétní osoby z trestného činu podvodu," řekla Nově mluvčí krajské pardubické policie Markéta Janovská. Podle Novy už Vojenská policie vyšetřování ukončila a případ předala do civilu. 

Navíc podle Novy nelze vyloučit, že podobných případů je víc. "V současné době má Vojenská policie několik dalších poznatků, které šetří, ale víc vám k tomu nemohu říct," řekla Nově náčelnice kanceláře Vojenské policie Michaela Cvanová. 

Podle televize si vojáci koupili padělané vysvědčení na internetu. Jednoho z nich ale zřejmě udal kolega, a tak začalo vyšetřování. Tři podezřelí vojáci stále pracují v armádě, avšak byli převeleni na místa, kde maturitu nepotřebují. 

"Existuje tady presumpce neviny a já zatím mám jenom dokumenty od Vojenské policie, které mi říkají, že ti lidé jsou podezřelí" řekl velitel chrudimského praporu Zdeněk Kolář. Vojáci museli vrátit několik desítek tisíc korun, které díky falešnému vysvědčení získali navíc. 

Nova připomněla, že maturitu musejí mít vojáci od roku 2007 i na nižších velitelských funkcích, jako je například velitel družstva. Toto nařízení je ale často kritizované, neboť se prý dává přednost kusu papíru před opravdovými zkušenostmi, uvedla Nova.

Zdroje: ČTK