Elitní vekslák: Dnešní politici jsou jako my. Je to cesta do pekel

- Aktuality autor: red

PŘÍBĚH „Byl jsem špičkovým vekslákem," říká Petr, který se mnou sedí v kavárně v centru Prahy. Tváří se klidně, vyrovnaně a rezignovaně. „Víte, já jsem toho zažil strašně moc. Řekl bych, že tak za tři, možná za čtyři normální životy.

Petr byl údajně normálním dítětem a průměrným studentem střední školy, mládí prožil v samotném centru Prahy a tvrdí, že Žižkov nebo Vinohrady pro něho vždycky byly periférie.

Pár dní po maturitě v roce 1978 měl Petr jediný úkol, sehnat razítko do občanky. Chtěl prostě vekslovat. Po revoluci se stal úspěšným podnikatelem, bohatým mužem a dnes žije v zahradní chatce a dostává invalidní důchod, podle jeho slov něco přes tři tisíce.

„Nechci se chlubit, ale patřil jsem v Praze k nejlepším vekslákům. Měl jsem autoritu. Měl jsem několik posluhovačů. Měl jsem nejluxusnější byt v Praze, kam často chodili natáčet filmaři. Měl jsem služku, řidiče, ochranku.... Měl jsem kamarády policajty, ti, kteří se mnou nekamarádili, se mě báli. Měl jsem na své straně prokurátory i soudce. Neexistovalo nic, co bych si nemohl dovolit," říká Petr. Ptá se mě, zda by si mohl dát ještě jednu kávu a něco k jídlu a upozorňuje mě, že nemá ani korunu. Ubezpečím ho, ať si dá cokoli. Dnes to za vás platí Parlamentní Listy.cz, ale vy mi říkejte pravdu.

Celý článek na ParlamentniListy.cz

Zdroje: ČTK