Elektronické náramky zatím nebudou. Tendr prý není transparentní

- Aktuality autor: Šárka Novotná

Kvůli pochybnostem o transparentnosti řízení přerušila tendr na elektronické náramky pro domácí vězně ministryně spravedlnosti Helena Válková. Její náměstek pro vězeňství Pavel Štern jí údajně odmítl poskytnout k výběrovému řízení podrobnější informace.

"Užšímu vedení ministerstva se okolnosti jeví natolik podezřelé, že s výjimkou náměstka Pavla Šterna zrušení projektu podpořilo. Z tohoto důvodu nemohu jako ministryně spravedlnosti převzít za tento projekt odpovědnost," uvedla Helena Válková. Podle ní jde o natolik významnou zakázku, že není možné, aby vzbuzovala od počátku sebemenší pochybnosti.

Právě Pavel Štern byl dnes kvůli tendru na protikorupční policii. Šel údajně oznámit "nestandardní postupy". Válková se podle něho o průběhu tendru snažila získat informace, na něž nemá nárok.

"Tendr zadala Probační a mediační služba, která v jeho rámci provedla průzkum trhu. Jádro sporu je v tom, že paní ministryně chtěla znát konkrétní nabídky, ačkoliv součástí průzkumu byl závazek probační služby, že nabídky nedá z ruky a využije jen pro svou pracovní skupinu," tvrdí Štern. Ministryně ho prý opakovaně obešla a vyžadovala informace přímo od šéfky probační služby Jitky Čádové, která jí je rovněž odmítla poskytnout.

Tendr byl jednou z věcí, na jejichž stav se ptal premiér Bohuslav Sobotka bývalé legislativní náměstkyně ministerstva spravedlnosti Hany Marvanové poté, co po neshodách s ministryní nedávno opustila úřad. Náměstek pro vězeňství a trestní politiku Štern je na ministerstvu nominantem sociálních demokratů, Marvanové se ve sporech s Válkovou zastával.

Odkládaný tendr na elektronické náramky dlouhodobě provázejí tlaky. Loni ministerstvo výběrové řízení zrušilo po vyhlášení amnestie. Letos Válková zveřejnila, že projekt spustí příští rok. Náramků prozatím mělo být 800 kusů.

Alternativní trest domácího vězení existuje v českém právu od ledna 2010. Domácí vězně zatím nekontroluje nepřetržitě elektronika, ale namátkově pracovníci Probační a mediační služby. Část soudců se tento trest zdráhá ukládat právě proto, že kontrola není stálá. V současné době si domácí vězení odpykává zhruba 130 odsouzených.

Tagy: tendr Ministerstvo spravedlnosti elektronické náramky

Zdroje: ČTK