Elektřina zdraží méně, stát na to potřebuje 12 miliard

- Aktuality autor: red

Zdražení elektrické energie pro domácnosti by mělo být proti původním odhadům asi poloviční. Jestliže vláda schválí připravený plán na zmírnění cenového skoku elektřiny, zaplatí průměrná rodina za příští rok o 650 Kč víc.

Původně se počítalo se zvýšením o 1200 korun. Informují o tom středeční Lidové noviny (LN) s tím, že na zmírnění nárůstu bude stát potřebovat zhruba 12 miliard korun. Ty chce získat zdaněním příjmů solárních investorů a novou darovací daní na emisní povolenky. 

Deník uvádí, že podstatně nižší vzestup cen než chystaných 17 procent zasáhne i firmy. Na zmírnění cenového skoku se pak budou podílet investoři do fotovoltaiky i energetické firmy, které čekají nové daně. 

Šest až sedm miliard mělo být z emisních povolenek

Kolem 4,5 miliardy má přinést nová srážková daň na příjmy solárních investorů, kteří své elektrárny připojili v letech 2009 a 2010. Kdo spustil sluneční elektrárnu dřív, novou daň platit nebude, uvádí deník. 

Dalších šest až sedm miliard korun měl přinést prodej emisních povolenek, který prosazoval ministr financí Miroslav Kalousek. To však nejde, protože vláda se už před rokem zavázala EU, že povolenky firmám rozdá výměnou za příslib ekologických investic. 

Darovací daň

LN píší s odvoláním na vládní zdroje, že na povolenky tedy stát hodlá uvalit novou darovací daň, „pravděpodobně na úrovni 25 procent jejich hodnoty“. „Prakticky je to stejné, jako kdyby ČEZ a další energetické firmy zaplatily za povolenky čtvrtinu jejich ceny,“ uvádí deník. 

Vláda však podle listu ještě uvažuje i o jiných možnostech, například požádat distributory, aby zdražení odložili. V podstatě by tak vládě půjčili peníze, které by pak získali zpět z povolenek. Taková operace by však byla složitější než zmíněná darovací daň, píše list.

Tagy: Vláda daně elektřina zdražení povolenky

Zdroje: ČTK