Ekonomice USA dochází dech, obávají se další recese

- Aktuality autor: red

Ve Spojených státech se stále více mluví o hrozbě další recese. Americkému hospodářství podle některých analytiků dochází dech, když postrádá růstové impulzy. V zemi se stále nevzpamatoval trh s bydlením a sužuje ji vysoká nezaměstnanost. Spotřebitelé se zároveň stále snaží splatit dluhy z minulosti a nemají peníze na utrácení.

"Riziko další recese ve srovnání se situací před šesti měsíci vzrostlo," uvedla bývalá šéfka ekonomických poradců prezidenta Baracka Obamy Christina Romerová. Podle profesora ekonomie z Harvardovy univerzity Martina Feldsteina pak nyní pravděpodobnost, že USA čeká další recese, je padesátiprocentní. "Tato ekonomika nyní skutečně balancuje na hraně," uvedl.

Pomalý růst

Podle Roberta Halla ze Stanfordovy univerzity představuje velké riziko pomalý růst americké ekonomiky v prvním pololetí, jenž v prvním čtvrtletí meziročně činil 0,4 procenta a ve druhém 1,3 procenta. Čím pomalejší je růst, tím pravděpodobnější je, že nepříznivý šok způsobí recese," podotkl.

Podle společnosti Goldman Sachs bude silným varovným signálem pro americkou ekonomiku další růst míry nezaměstnanosti. Z analýzy dat o nezaměstnanosti v USA od roku 1948 jí vyplynulo, že existuje 76procentní šance, že americká ekonomika je v recesi anebo v ní bude do půl roku, pokud míra nezaměstnanosti během tříměsíčního období vzroste zhruba o 0,3 procentního bodu. USA zveřejní nová data o nezaměstnanosti v pátek. Pokud bude míra nezaměstnanosti 9,3 procenta a zůstane taková i v srpnu, splní podmínky z analýzy Goldman Sachs.

Dohoda o dluhu situaci jen zhorší

Někteří ekonomové, například nositel Nobelovy ceny Paul Krugman, si přitom myslí, že čerstvá dohoda demokratů s republikány o dluhu, problémy hospodářství dále zhorší. Její součástí jsou totiž škrty, které podle něj v současné ekonomické situaci jsou špatným řešením. "Nejhorší věc, kterou za těchto okolností můžete udělat, je ořezání vládních výdajů, protože to ekonomiku utlumí ještě více," napsal v deníku The New York Times.

Pesimismus ekonomů sdílejí i trhy. Americké akcie padaly v úterý již osmý den po sobě, což byl nejdelší pokles od finanční krize v roce 2008. Jen v úterý například Index Dow Jones klesl o 265,87 bodu, tedy 2,19 procenta, na 11.866,62 bodu. Značné problémy má i Evropa. Dnes jsou ale vyhlídky obchodování optimističtější díky příznivým údajům o vzniku 114.000 nových pracovních míst v americkém soukromém sektoru v červenci. Klíčové pak pro náladu na trzích budou páteční údaje o nezaměstnanosti v USA.

Tagy: recese dluh USA trh ekonomika obavy

Zdroje: ČTK