EK: Resorty jsou rozděleny, Füle bude komisařem pro rozšíření

- Aktuality autor: red

Český kandidát na eurokomisaře a bývalý ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle bude mít v Evropské komisi na starost oblast rozšiřování Evropské unie.

Řekl to šéf komise José Barroso, který na zvláštní tiskové konferenci oznámil rozdělení resortů ve svém příštím týmu. Füle v eurokomisařském křesle nahradí bývalého českého premiéra Vladimíra Špidlu, který se věnoval oblasti sociálních věcí. 

Slovenský kandidát Maroš Šefčovič bude jedním ze šesti místopředsedů Evropské komise a na starosti bude míst institucionální vztahy a administrativu. Šefčovič byl dosud eurokomisařem pro vzdělání, kulturu a mládež. 

Všechny eurokomisaře musí ještě formálně potvrdit členské státy EU a Evropský parlament. Europoslanci by měli komisi schvalovat 26. ledna, ještě předtím však musejí jednotliví kandidáti před parlament předstoupit a absolvovat takzvané slyšení. Ta by měla začít 11. ledna a potrvají zhruba dva týdny. 

Navzdory českým průtahům při schvalování lisabonské smlouvy o unijní reformě, které byly provázeny hrozbami, že by Česko mohlo o eurokomisaře úplně přijít, získal nakonec Füle "portfolio", které mnozí diplomaté hodnotí jako jedno ze silnějších v Evropské komisi. Bývalý český ministr pro evropské záležitosti nahradí Fina Olliho Rehna, který se nově stane eurokomisařem pro hospodářské a měnové záležitosti. 

Nový český eurokomisař bude mít kromě rozšiřování na starosti i takzvanou sousedskou politiku, která upravuje vztahy se zeměmi, o nichž se neuvažuje jako o budoucích členech EU.

Füle bude pravidelně hodnotit všechny uchazeče o členství v unii a během jeho očekávaného pětiletého působení by se EU měla rozrůst minimálně o jeden stát. Dá se předpokládat, že 28. členskou zemí se v příštích letech stane Chorvatsko, nelze však vyloučit ani Island. 

Podle diplomatických zdrojů o oblast, kterou získali Češi, stáli i Bulhaři, Slováci a Lotyši. U starých členských států byl zájem nulový. Jde totiž o oblast, která v uplynulých letech částečně ztratila na významu. Nejvýznamnější totiž byla v době před největším rozšířením EU, které se uskutečnilo v roce 2004, kdy mezi deseti novými členskými státy bylo i Česko. 

Češi o portfolio stáli mimo jiné i proto, že další rozšíření unie bylo jednou z jeho hlavních priorit během českého předsednictví v prvním půlroce letošního roku. Česko přitom patří v EU i mezi nepříliš početný zástup zastánců vstupu Turecka do unie, jehož každoroční hodnocení dosud patřilo mezi témata, o nichž se v evropském společenství nejvíce diskutovalo. 

Füle by během následujících pěti let rovněž mohl naplňovat projekt východního partnerství, který odstartoval právě během českého předsednictví. Jeho cílem je prohloubení vztahů s bývalými státy Sovětského svazu a jejich přiblížení k unii, nikoliv však samotný vstup. 

Zdroje: ČTK