EK: Hospodářství EU i eurozóny letos vzroste o 0,7 procenta

- Aktuality autor: red

Hospodářství Evropské unie a eurozóny by v letošním roce mělo vzrůst o 0,7 procenta. Vyplývá to z předběžné prognózy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise.

Loni hrubý domácí produkt zemí platících eurem poklesl o čtyři procenta a celé evropské sedmadvacítky o 4,1 procenta, což byl vůbec největší propad v historii. Předpověď pro Česko komise neuvedla.
"Oživení ekonomiky Evropské unie se stává skutečností, ale je stále křehké," řekl dnes novinářům eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn.


Unijní hospodářství má letos táhnout především zlepšování hospodářské situace v celém světě. Globální HDP bez Evropské unie by podle prognózy mělo v roce 2010 vzrůst o zhruba 4,25 procenta. Spotřebitelská poptávka a investice ale nejspíš v unii a eurozóně zůstanou velmi slabé, lepšit se příliš nemá ani situace na pracovním trhu. "Slabý výhled pro investice předvídá slabý pracovní trh, který by se měl nepříznivě projevit i ve spotřebitelské poptávce," uvádí prognóza.


Evropskému hospodářství by měl výrazně pomoci i vývoj ve dvou největších ekonomikách - německé a francouzské. V Německu, jehož stav se do značné míry odráží i v Česku, by letos HDP měl vzrůst o 1,2 procenta, stejně jako ve Francii. Ze sedmi největší unijních ekonomik by letos mělo růst celkem šest. V hospodářské recesi by i nadále mělo zůstat Španělsko, u nějž evropští statistici předvídají pokles o 0,6 procenta. Nejrychleji má naproti tomu růst polské hospodářství, a to o 2,6 procenta.


Riziko pro unijní hospodářství spočívá podle Evropské komise především ve vývoji na finančních trzích, který je nejistý a čelí hned několika vážným problémům. Růst hospodářství EU a eurozóny by naopak mohl ještě zrychlit, pokud by se zlepšil růst celosvětové ekonomiky.


Oživení po několika měsících hospodářské krize naopak nebude provázet růst spotřebitelských cen. Inflace by měla letos v celé evropské sedmadvacítce činit 1,4 procenta a zemích platících eurem 1,1 procenta. "Výrazná ochablost ekonomiky by měla vyvážit případný vliv růstu cen komodit a energií," uvádí EK.
Evropská komise loni v předběžné prognóze uváděla i údaje pro všechny členské státy EU, ale letos od této praxe upustila. Prognóza tak obsahuje jen data za EU, eurozónu a sedm největších ekonomik.

Tagy: hdp eurozóna hospodářství

Zdroje: ČTK