Eisen: Snahy Westinghousu o dostavbu Temelína sleduje i Obama

- Aktuality autor: red

Snahu společnosti Westinghouse získat zakázku na dostavbu temelínské jaderné elektrárny sleduje i americký prezident Barack Obama. Novinářům to v Houstonu řekl americký velvyslanec v ČR Norman Eisen, jenž úspěch firmy sídlící ve Spojených státech označuje za jednu z priorit svého působení v Česku.

"Na té nabídce mu záleží, protože chce, aby naši spojenci hospodářsky prosperovali a aby i USA hospodářsky prosperovaly," řekl o americkém prezidentu Eisen. "Přijetí nabídky Westinghousu by znamenalo silný nárůst počtu pracovních míst v obou zemích," dodal.

Výběrové řízení na dostavbu elektrárny, o niž se ucházejí ještě konsorcium Škoda JS-Atomstrojexport a francouzská společnost Areva, je podle velvyslance pro Obamu důležité i kvůli energetické bezpečnosti. O ní se mluví především v souvislosti s obavou z přílišné energetické závislosti na Rusku.

Další pojítko s Českem

Vítězství Westinghousu by podle Eisena bylo dalším pojítkem mezi Spojenými státy a Českem, případně celým regionem. "Prezident velmi stojí o pevné vazby s Českou republikou a regionem. A tak (tendr) rozhodně je v jeho zorném poli," uvedl velvyslanec, který se v Houstonu zúčastnil podpisu dohody mezi americkými a českými vědci o možné spolupráci v civilním jaderném výzkumu.

Rozhodnutí o výběru dodavatele pro dostavbu Temelína má padnout na jaře roku 2013. Dostavba by v tom případě byla dokončena v roce 2025. Náklady se odhadují na několik set miliard korun.

Na dotaz, zda česko-americké vztahy stále kalí aféra kolem výroků poradce českého prezidenta Václava Klause Petra Hájka na adresu rodného listu amerického prezidenta a zabití Usámy bin Ládina, velvyslanec odpověděl záporně. Američané kvůli Hájkovi od české vlády chtěli omluvu. "Prezident České republiky promluvil velmi silně, stejně tak jako místopředseda vlády a ministr zahraničí (Karel Schwarzenberg). Vážíme si toho. Na světě jsou ale mnohem, mnohem důležitější věci a tahle záležitost je uzavřená," uvedl Eisen.

Zásadní průlom očekávat nelze

Americký velvyslanec je v současnosti v USA kvůli české delegaci vedené Schwarzenbergem, která mimo jiné ve čtvrtek bude v Los Angeles jednat se zástupci místního filmového průmyslu. Eisen se angažoval při přípravě schůzky s vedením filmového studia Sony Pictures. Podporu vzájemného obchodu považuje za další ze svých priorit.

Z jeho slov ale bylo znát, že na současnou českou snahu o změnu vzájemné smlouvy o ochraně investic považované Prahou za nevýhodnou se dívá rezervovaně. "Smlouva je důvodem, proč se američtí investoři cítí bezpečně. Američané jsou přitom pátými největšími investory v Česku i díky závazkům obsaženým v této smlouvě," uvedl.

O smlouvě bude český ministr jednat ve čtvrtek ve Washingtonu s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Zásadní průlom ale od jednání podle dosavadních informací očekávat nelze. Česká republika se domnívá, že kvůli smlouvě přichází o miliardy korun v arbitrážích. Americká strana ale zatím odmítá o změnách již jednou uzavřené a schválené smlouvy jednat.

Tagy: obama Temelín

Zdroje: ČTK