Egyptský viceprezident začíná po nepokojích jednat s opozicí

- Aktuality autor: red

Egyptský viceprezident Umar Sulajmán jednal se zástupci opozice, mezi nimiž byli poprvé i členové dosud zakázaného islámského Muslimského bratrstva. Cílem je najít řešení pro požadavky opozice. Její stoupenci protestují už dva týdny a žádají okamžité odstoupení prezidenta Husního Mubaraka.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle agentury Reuters byl mezi účastníky jednání také zástupce sekulárních opozičních kruhů diplomat Muhammad Baradej, právní experti a bohatý podnikatel Nagíb Sávíris. Na káhirském náměstí Osvobození byly i dnes tisíce lidí. Konala se tam modlitba a armáda posílila své jednotky. Po 13 dnech se znovu otevřely banky a obchody.

Sulajmán, kterého prezident Mubarak do funkce viceprezidenta jmenoval teprve před týdnem, byl pověřen dialogem s opozicí. Muslimské bratrstvo s ním původně jako s mužem příliš spjatým s Mubarakovým režimem odmítalo jednat, ale nyní názor změnilo. Je to poprvé, kdy vláda toto zakázané hnutí přizvala k dialogu.

Bratrstvo je náboženským hnutím

Bratrstvo je oficiálně jako politická strana zakázáno od roku 1954, je ale tolerováno jako náboženské hnutí. Ve volbách v roce 2005 se dostalo ve větším počtu do parlamentu, v loňských vlivem vládních represí naopak neuspělo.

Zatímco jeho vůdce Muhammad Badí ještě v pátek tvrdil, že se Sulajmánem jednat nebude, dokud bude Mubarak v úřadě, další ze zástupců Isám Irján pak prohlásil, že bratrstvo se do dialogu zapojí v zájmu "záchrany revoluce". "Demonstrovat patří k základním právům, protesty budou pokračovat, dokud nebudou požadavky mladých lidí splněny. Jestliže se tak nestane, přehodnotíme svou pozici," řekl.

Opozice se s premiérem neshodla

Sulajmán už s částí opozice jednal v sobotu, ale na ničem se neshodli. Opozice podle novinářů vytvořila skupinu, která si říká Rada moudrých. Má dohodnout podmínky předání moci tak, aby na to přistoupilo i nejradikálnější opoziční křídlo. Je to zejména mládež, která trvá na Mubarakově okamžitém odchodu.

Ostatní si myslí, že by měl Mubarak zůstat jen figurou a prakticky by měl zemi po přechodné období řídit Sulajmán. V tomto případě je ale překážkou 82. článek ústavy, který říká, že převezme-li úřad viceprezident, pak nesmí požadovat ústavní změnu. Ta je ale nezbytná, aby se příští prezidentské volby, plánované na září, mohly konat podle nového zákona.

Muslimské bratrstvo navrhuje, aby byl uplatněn jiný článek. Jelikož parlament vlastně od zahájení protestů nepracuje, měl by se nejvyššího úřadu ujmout předseda ústavního soudu. Ten pak vypíše předčasné parlamentní volby a nový parlament pak může změnit sporné články ústavy týkající se prezidenta.

Tagy: Egypt nepokoje

Zdroje: ČTK