Egyptský viceprezident začíná po nepokojích jednat s opozicí

- Aktuality autor: red

Egyptský viceprezident Umar Sulajmán jednal se zástupci opozice, mezi nimiž byli poprvé i členové dosud zakázaného islámského Muslimského bratrstva. Cílem je najít řešení pro požadavky opozice. Její stoupenci protestují už dva týdny a žádají okamžité odstoupení prezidenta Husního Mubaraka.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podle agentury Reuters byl mezi účastníky jednání také zástupce sekulárních opozičních kruhů diplomat Muhammad Baradej, právní experti a bohatý podnikatel Nagíb Sávíris. Na káhirském náměstí Osvobození byly i tisíce lidí. Konala se tam modlitba a armáda posílila své jednotky. Po 13 dnech se znovu otevřely banky a obchody.

Sulajmán, kterého prezident Mubarak do funkce viceprezidenta jmenoval teprve před týdnem, byl pověřen dialogem s opozicí. Muslimské bratrstvo s ním původně jako s mužem příliš spjatým s Mubarakovým režimem odmítalo jednat, ale nyní názor změnilo. Je to poprvé, kdy vláda toto zakázané hnutí přizvala k dialogu.

Překážkou je článek ústavy

Ostatní si myslí, že by měl Mubarak zůstat jen figurou a prakticky by měl zemi po přechodné období řídit Sulajmán. V tomto případě je ale překážkou 82. článek ústavy, který říká, že převezme-li úřad viceprezident, pak nesmí požadovat ústavní změnu. Ta je ale nezbytná, aby se příští prezidentské volby, plánované na září, mohly konat podle nového zákona.

Muslimské bratrstvo navrhuje, aby byl uplatněn jiný článek. Jelikož parlament vlastně od zahájení protestů nepracuje, měl by se nejvyššího úřadu ujmout předseda ústavního soudu. Ten pak vypíše předčasné parlamentní volby a nový parlament pak může změnit sporné články ústavy týkající se prezidenta.

Tagy: Egypt Káhira

Zdroje: ČTK